Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Madagaskar Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası
Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

26. Yasama Dönemi Türkiye-Madagaskar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Şükrü ERDİNÇ'dir.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Madagaskar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Salih DAL'dır

Parlamento Tarihçesi

Madagaskar siyasi gündemini uzunca bir süre meşgul eden seçim yasa tasarıları, muhalefetin şiddetli itirazlarına rağmen 3 Nisan 2018 tarihinde Meclis’te kabul edilmiştir. Müteakiben muhalefet milletvekilleri seçim yasalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürerek, iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştur. Keza seçim kanunlarına karşı olan ve kendilerini “Değişim Hareketi” olarak adlandıran muhalif milletvekilleri (73 milletvekili) 21 Nisan 2018 tarihinde anılan kanunların yasalara aykırılığını ve oylama sırasında Meclis’te yaşanan usulsüzlükleri halka duyurmak amacıyla 13 Mayıs Meydanı’nda büyük bir gösteri düzenlemiş, güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan çatışmada 3 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştır.

Olaylar sonucunda Başbakan kendisinin ve Hükümetin istifasını 4 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanına sunmuş, aynı gün Christian Ntsay yeni Başbakan olarak atanmıştır. Yeni hükümet, “Uzlaşı Hükümeti” adı altında 11 Haziran’da kurulmuştur.

Ülkenin en önemli gündemi olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 7 Kasım 2018, ikinci turu ise 19 Aralık 2018 tarihinde yapılmıştır. Sözkonusu seçimler Madagaskar Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (CENI) tarafından düzenlenmiştir. 8 Ocak günü açıklanan sonuçlara göre seçimlerin galiba Andry Rajoelina olmuştur. Rajoelina, 19 Ocak günü yemin ederek resmen görevine başlamıştır. 24 Ocak günü ise Madagaskar’ın yeni kabinesi açıklanmıştır.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki