Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

8.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

20. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan KAVUNCU'dur.

21. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Metin ERGUN'dur.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ali İBİŞ'dir.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Selçulk ÖZDAĞ'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Haydar Ali YILDIZ'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman MESTEN'dir.

Parlamento Tarihçesi

Yasama Yetkisi Ali Meclis’tedir.

Genel seçimler sırasıyla Aralık 1994, Aralık 1999, Aralık 2004 ve son olarak 27 Aralık 2009 tarihinde yapılmıştır.

26 Aralık 2004 tarihindeki seçimle birlikte Ali Meclis iki kamaralı ve tam zamanlı bir Parlamento olarak yeniden oluşturulmuştur.

2009 yılında yapılan yasal düzenleme ile alt kanat olan Yasama Meclisindeki sandalye sayısı 120’den 150’ye çıkarılmıştır. Milletvekillerinin 135’i ülke genelindeki 135 seçim bölgesinden seçilmektedir. 2009 yılında Cumhurbaşkanı kararıyla Özbekistan’ın çevreye verdiği önemi vurgulamak amacıyla kurulan Özbekistan Ekoloji Hareketi’ne 15 sandalye tahsis edilmiş, Özbekistan Ekoloji Hareketi kontenjanından parlamentoya giren milletvekilleri hareketin düzenlediği bir oylamayla seçilmiştir.

Senato ise 16’sı Cumhurbaşkanı tarafından atanan, geri kalanı Yerel Meclislerde seçimle belirlenen 100 Senatörden oluşmaktadır. Yasama Meclisi Başkanı, Ali Meclis Başkanı kabul edilmektedir. 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki