Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

8.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Yahya ÇEVİK'dir.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cüneyt KARABIYIK'tır.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Şahin'dir.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet ERDOĞAN'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Celil GÖÇER'dir.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Ürdün Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hülya NERGİS'dir.

Parlamento Tarihçesi

Parlamento’nun Temsilciler Meclisi ve Senato olmak üzere iki kanadı bulunmaktadır.

Temsilciler Meclisi’nde sandalye sayısı, Temmuz 2012’de yapılan kanun değişikliğiyle 120’den 150’ye çıkarılmıştır. Temsilciler Meclisi üyeleri seçimler yoluyla halk tarafından belirlenir. Görev süresi 4 yıldır. Temmuz 2012 değişikliğiyle, kadınlara ayrılan sandalye sayısı 12’den 15’e çıkartılmıştır. Hristiyanlar 9, Çerkezlere ve Çeçenlere 3 kişilik kota ayrılmaktadır. Meclisin görev süresi Kraliyet Kararnamesiyle bir yıldan az, iki yıldan çok olmamak koşuyla uzatılabilir.

Temsilciler Meclisi’nin Kral tarafından feshi halinde, 4 ay içinde seçimlere gidilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmemesi halinde, fesih işlemi geçersiz sayılır ve feshedilen Meclis görevine döner. Öte yandan, Temsilciler Meclisi feshedildiğinde, görevde bulunan Hükümet’in de 1 hafta içinde istifa etmesi gerekir. Sözkonusu Hükümet’in Başbakanı, izleyen Hükümet’i kurmakla görevlendirilemez.

Anayasa’da Senato’nun üye sayısının, Temsilciler Meclisi’nin üye sayısının en çok yarısı kadar olacağı belirtmektedir. Senato üyelerini Kral atar. Senatörler 40 yaşını geçen ve önemli kamu görevlerinde bulunmuş, rejime bağlılığıyla temayüz etmiş şahsiyetler arasından seçilir. Senatörlerin görev süresi 4 yıldır. Görev süreleri Kral’ın takdirine bağlı olarak uzatılabilir. Temsilciler Meclisi’nin feshi halinde, Senato çalışmaları da askıya alınır. Kral II. Abdullah tarafından 25 Ekim 2013 tarihinde atanan yeni Senato 75 üyeden müteşekkildir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki