Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Filistin Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması,

iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak
amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.


28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası
Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

22. Yasama Dönemi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Manisa Milletvekli Hüseyin TANRIVERDİ'dir.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Tokat Milletvekili Zeyid ASLAN'dır.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Çorum Milletvekili Murat YILDIRIM'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Aydın ÜNAL'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan TURAN'dır.

 


 

Parlamento Tarihçesi

 

Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993-1995 yılları arasında imzalanan Oslo Anlaşmaları sonunda 5 yıllık geçici bir dönem için kurulan Filistin Ulusal Yönetimi’nin yasama organı Filistin Yasama Konseyi’dir (FYK). En son 2006 yılında yapılan genel seçimler sonrasında oluşturulan FYK’nın çalışmaları, 2007 yılında yaşanan Filistinlilerarası iç ayrışma sonrasında fiilen sona ermiştir. Bu bağlamda, halihazırda Filistin’in aktif bir parlamentosu bulunmamaktadır.
 2007’den bu yana ise, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) dahil, uluslararası yasama faaliyetlerinin hemen hepsinde Filistin’i, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün parlamentosu vasfındaki Filistin Ulusal Konseyi (FUK) temsil etmektedir.
 
 İsrail işgal güçlerince, FUK üyelerinin bir kısmının Filistin topraklarına girişlerine ve burada ikamet etmelerine izin verilmediği bilinmektedir. FUK’nin, alışılagelmiş parlamentolarda mevcut olan Genel Sekreter ve uzmanlık komisyon ve/veya komiteleri bulunmamakta olup, Amman’da ikamet eden Marwan Muna Al-Sa’di ve Ramallah’ta ikamet eden Bilal Al-Shakhsir, FUK’nin Genel Müdürleri olarak görev yapmaktadırlar.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki