Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet PAK'dır.

22.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şükrü AYALAN'dır.

23.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fatih METİN'dır.

24.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fatih ŞAHİN'dir.

26.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan SERTdir.

27.Yasama Dönemi Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Sait KİRAZOĞLU'dur.

Parlamento Tarihçesi

Etiyopya, yetkilerin merkezi hükümetle, federe devletler arasında paylaşıldığı federal bir cumhuriyettir. Ağustos 1995’te yürürlüğe giren Federal Anayasa uyarınca, Etiyopya’da dil, etnik aidiyet, yerleşim düzeni gibi unsurlar dikkate alınarak oluşturulan 9 Eyalet (Tigray, Afar, Amhara, Harar, Oromia, Benishangul Gumuz, Güney Milletleri Milliyetleri ve Halkları, Gambela Halkları ve Harar Halkı) ve iki şehir yönetimi (Addis Ababa ve Dire Dawa) bulunmaktadır

Yasama Organı;

Yasama organı iki kanatlı olup, Federasyon Meclisi (134) ile Halkların Temsilcileri Meclisi’nden (547) müteşekkildir.

Yürütme Organı;

Devlet Başkanı: Cumhurbaşkanı MULATU Teshome Wirtu (7 Ekim 2013’ten bu yana) Hükümet Başkanı: Başbakan HAILEMARIAM Desalegn (21 Eylül 2012’den bu yana); Başbakanlığı onaylanana kadar müteveffa Başbakan Meles’in vefatından bu tarihe kadar vekil Başbakanlık yapmıştır. Kabine: Başbakan tarafından seçilen ve Halkların Temsilcileri Meclisince onaylanan Bakanlar Kuruludur.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki