Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Estonya Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21.Yasama Dönemi Türkiye-Estonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan ÖZGÖBEK'dir.

22.Yasama Dönemi Türkiye-Estonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet KESİMOĞLU'dur.

23.Yasama Dönemi Türkiye-Estonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan ÖZGÖBEK'dir.

24.Yasama Dönemi Türkiye-Estonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ÖZLEM    PİLTANOĞLU TÜRKÖNE'dir.

26.Yasama Dönemi Türkiye-Estonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Kasım BOSTAN'dır.

 

Parlamento Tarihçesi

Yasama Organı;

Estonya'nın siyasi rejimi parlamenter demokrasidir. Parlamentoda 101 sandalye bulunmaktadır. Anayasa uyarınca genel seçimler her dört yılda bir Mart ayında yapılmaktadır.

Yürütme Organı;

Başbakan Andrus Ansip'in görevinden istifa etmesi üzerine, Estonya Parlamentosu'nda 25 Mart 2014 tarihinde yapılan oylamada, yeni hükümeti kurmak için gerekli güven oyunu sağlayan Taavi Rõivas Başbakanlığındaki Reform Partisi - Sosyal Demokrat Parti koalisyon Hükümetinin kuruluşu Cumhurbaşkanı tarafından tasdik edilmiş ve yeni kabine 26 Mart 2014 tarihinde Meclis'te yemin ederek görevine başlamıştır. Yeni kabinenin göreve başlamasıyla birlikte, 1979 doğumlu Taavi Rõivas, AB ülkelerindeki en genç Başbakan unvanını almış olup, 14 üyeli kabinedeki kadın Bakan sayısı ise 5'e yükselmiştir 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki