Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Çin Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

PARLAMENTOLAR ARASI DOSTLUK GRUPLARI;

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

18. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil ŞIVGIN'dır.

19. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil ŞIVGIN'dır.

20. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cemal KÜLAHLI'dır.

21.Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nazif TOPALOĞLU'dur.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Salih KAPUSUZ'dur.

23.Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet ORHAN'dır.

24.Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Abdülkadir Emin ÖNEN'dir.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ravza Kavakcı KAN'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet ARSLAN'dır.

Parlamento Tarihçesi

Yönetim Şekli;

Anayasa'nın 1. maddesinde, ÇHC, "işçi sınıfı önderliğinde ve işçi-çiftçi ittifakına dayalı, halkın demokratik diktatörlüğü altında sosyalist bir devlet" olarak tanımlanmaktadır. Ülkede tek parti yönetimi egemen olup, ÇKP ülkenin tek siyasi hakimidir.

Yasama Organı;

Ulusal Halk Kongresi (UHK) olarak adlandırılan Meclis, geniş tabanlı temsile dayanmaktadır. Eyaletlerden, özerk bölgelerden, doğrudan merkeze bağlı şehirlerden, özel idari bölgelerden ve silahlı kuvvetlerden seçilen temsilcilerden oluşmaktadır. Üyeleri 5 yıllık dönemler için seçilir. Kongre yılda bir kez Mart ayında toplanır, Hükümet programını ve ihtiyaca göre hazırlanan yeni yasaları onaylar. UHK'nın 2987 üyesi bulunmaktadır. UHK Daimi Komitesi yasama işlerini yürütür. UHK Daimi Komitesi Başkanı, Başkan Yardımcıları, Genel Sekreteri ve üyeleri UHK içinden seçilirler. İki ayda bir toplanır.

Yürütme Organ;

Çin Komünist Partisi (ÇKP) devletle bütünleşmiş olup, devlet politikası Parti vasıtasıyla uygulanmaktadır. ÇKP'nin Genel Sekreteri aynı zamanda Devlet Başkanı'dır. ÇKP, Merkez Komite, Merkez Siyasi Büro, Siyasi Büro Daimi Komitesi, Genel Sekreterlik organlarını içerir. Devlet Yönetiminin en yetkili organı ÇKP Merkez Komitesi'ne bağlı olan Siyasi Büro Daimi Komitesi'dir. Daimi Komite, Hükümetin de üzerinde bir kurum olup, ülkeyi ilgilendiren önemli konularda son söz sahibidir. Hükümet işlerini Devlet Konseyi adı verilen Kabine takip etmektedir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki