Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

19. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Bülent AKARCALI'dır.

20. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman ÇİLSAL'dır.

21. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil AYRIM'dır. 

22. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Haluk İPEK'dİr.

23. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa KABAKÇI'dır.

24. Yasama Dönemi Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Necdet ÜNÜVAR'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Necdet ÜNÜVAR'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil AYRIM'dır.

Parlamento Tarihçesi

Azerbaycan Cumhuriyeti, 12 Kk2;sım 1995 tarihinde referandum yoluyla kabul edilmiş olan Anayasa ile yönetilmektedir. Anayasa'ya göre; Azerbaycan Devleti demokratik, laik ve üniter bir Cumhuriyettir. Kuvvetler ayrılığı prensibi benimsenmiştir. Yasama yetkisi Milli Meclis'e, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına, yargı yetkisi ise mahkemelere aittir.

Azerbaycan’da devlet başkanı, anayasaya göre beş yıllık süre ile seçilmektedir. Devlet başkanı dışında bir de hükümet başkanı bulunmakta, bakanlar kurulu ise devlet başkanı tarafından atanmakta ve milli meclis tarafından onaylanmaktadır.

Azerbaycan Milli Meclisi’nde 125 üye bulunmakta, milletvekilleri beş yıl için seçilmektedirler.

7 Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirilen parlamento seçimleri sonucunda, Milli Meclis’te iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi’nden 71 milletvekili, diğer partilerden 12 milletvekili ve 42 bağımsız üye bulunmaktadır.

Ülkede, idari yönetim bakımından 59 rayon, 11 şehir ve 1 özerk cumhuriyet (Nahçıvan) şeklinde bir yapılanmaya gidilmiştir.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının %20’sini işgal etmesiyle ortaya çıkan Yukarı Karabağ sorunu, Azerbaycan’da bir milyonu aşkın insanın yerlerinden edilmesine yol açmıştır. 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki