Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21. Yasama Dönemi Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Veli SEYDA'dır.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Veli SEYDA'dır.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Veli SEYDA'dır.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Vahit KİLER'dir.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Cezayir Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Tahir ÖZTÜRK'dür.

 

Parlamento Tarihçesi

1996 yılında yapılan Anayasa değişikliğinden bu yana yasama organı çift meclisli yapıya sahiptir. 462 üyeli Ulusal Halk Meclisi (APN/Assemblée Populaire Nationale) 5 yılda bir yapılan genel seçimlerde seçilen milletvekillerinden oluşur. Son milletvekili genel seçimleri 2012 Mayıs ayında yapılmış ve tarihi FLN (Ulusal Kurtuluş Cephesi) Partisi seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştır. 144 üyeli Ulusal Konsey/Senato (CDN-Conseil de la Nation) üyelerinin üçte ikisi doğrudan Vilayet ve Belediye Halk Meclisleri (APW ve APC) tarafından, üçte biri Cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir. Senato'da her vilayet ikişer Senatörle temsil edilmektedir. Senatörler altı yıllık bir süre için seçilmekte, Senato'nun yarısı üç yılda bir yenilenmektedir. Senato seçimleri son olarak 29 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ulusal Konsey’in teşkil amacının, ülkeyi aşırı yönlere çekme girişimlerine karşı bir tampon görevi ifa etmek olduğu belirtilmektedir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki