Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu







Genel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21. Yasama Dönemi Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nesrin ÜNAL'dır. 

22. Yasama Dönemi Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Turhan ÇÖMEZ'dir. 

23. Yasama Dönemi Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Suat KILIÇ'dır. 

24. Yasama Dönemi Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ekrem ÇELEBİ'dir. 

26. Yasama Dönemi Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa KÖSE'dir.

Parlamento Tarihçesi

Yönetim şekli, temsili, federal ve demokratik cumhuriyet ile Başkanlık sistemidir.

Yasama Organı;

Çok partili, çift kamaralı bir sistem uygulanmaktadır. Yasama organı halkoyuyla seçilen 81 üyeli Senato ile 513 üyeli Temsilciler Meclisinden oluşur. Senatörler 8, Milletvekilleri 4 yıl süreyle görev yaparlar.Senatoya her eyalet ve federal bölgeden 3'er senatör seçilmektedir. Eyaletlerin Temsilciler Meclisine gönderecekleri üye sayısı(en az 8 en fazla 70 milletvekili) , nüfus büyüklüklerine göre (nispi temsil) belirlenmektedir.

Yürütme Organı;

1988 tarihli, ülkenin yedinci anayasası uyarınca Başkan, devletin ve hükümetin başıdır. Başkanlar dört yıl için seçilirler, ikinci defa aday olmaları mümkündür. Anayasaya göre, ardarda üç defa aday olunamamaktadır. Devlet Başkanına bağlı 38 “Bakan” (Sekreterlikler ve Merkez Bankası Başkanı dâhil) mevcuttur. Bakanlar, Başkana karşı sorumludurlar, Başkan istediği zaman Bakanların görevlerine son verebilir. Kabine Bakanlığı düzeyinde olan Sekreterlikler Başkanlığın yardımcı organları olup, devlet birimleri arasında koordinatör olarak görev yapmaktadırlar.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki