Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Bolivya Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

24. Yasama Dönemi Türkiye-Bolivya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ertuğrul SOYSAL'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Bolivya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zekeriya BİRKAN'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Bolivya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı İmran KILIÇ'tır.

Parlamento Tarihçesi

Yönetim şekli Cumhuriyettir.

Yasama Organı;

Temsilciler Meclisi (Camara de Disputados) ile Senato'dan oluşmaktadır. Her iki yapı da kendi başkanlarını, başkan yardımcılarını seçebilmektedir. 1985-2009 yılları arasında 27 sandalye ile görev yapan Senato'daki sandalye sayısı, 2009 yılında gerçekleştirilen bir değişiklikle 36'ya çıkarılmıştır. Ülkedeki 9 eyaletin her birinin 4 senatör seçme hakkı bulunmaktadır. Senatörler 5 yıllık bir görev süresi için seçilmektedir. Temsilciler Meclisi 130 sandalyeden müteşekkildir. Bunlardan 77'si seçim bölgelerinden direkt olarak seçilmekte olup, geri kalan 53 kişi siyasi partiler tarafından hazırlanan listelerden seçilmektedir.

Yürütme Organı;

Devlet Başkanı: Juan Evo MORALES Ayma (22 Ocak 2006'dan itibaren); Başkan Yardımcısı: Alvaro GARCIA Linera (22 January 2006'dan itibaren); Devlet Başkanı aynı zamanda Hükümetin de başıdır. Bakanlar Kurulu üyeleri Devlet Başkanı tarafından atanmaktadır. Seçimler: Başkan ve Başkan Yardımcısı aynı anda genel oyla 5 yıllık bir süre için seçilmektedir. Ardışık olarak en fazla iki kere seçilme imkanı bulunmaktadır. En son seçim 6 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Müteakip seçimler 2014 yılında gerçekleştirilecektir. Güncel Bakanlar Kurulu Üyeleri ve Devlet yapısına ilişkin olarak http://www.bolivia.gob.bo/ adresinde Bolivya Hükümeti'nin resmi web sitesi ziyaret edilebilir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki