Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Yemen Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

21. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Perihan YILMAZ'dır.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fevzi BERDİBEK'tir.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Abdulkadir AKGÜL'dür.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan KARAL'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan KARAL'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Yemen Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Yaşar KIRKPINAR'dır.

Parlamento Tarihçesi

Yemen’in devlet şekli Cumhuriyet’tir. 16 Mayıs 1991 tarihinde kabul edilen Anayasa’da 29 Eylül 1994’te yapılan değişiklik uyarınca, Yemen Cumhuriyeti bağımsız bir Arap ve İslam devletidir. Ülkenin siyasi yapısının temelini çok partili parlamenter sistem teşkil eder ve ülke yönetiminde kuvvetler ayrımı ilkesi uygulanır. Yasama organı, Temsilciler Meclisi ve Şura Konseyi olmak üzere iki meclisten oluşmaktadır. Temsilciler Meclisi, 301 milletvekilinden oluşur: 27 Nisan 2009’da yapılması planlanan Temsilciler Meclisi seçimleri, Şubat 2009’da oybirliğiyle Nisan 2011’e ertelenmiş olmakla birlikte, ülkedeki olaylar ve imzalanan KİK mutabakatı uyarınca seçimlerin 2014 yılında düzenlenmesi öngörülmektedir. Anayasaya göre tüm yasama faaliyetlerinin temelini İslam hukuku (Şeriat) teşkil eder. Yasama yetkisi Temsilciler Meclisine aittir. Temsilciler Meclisi’nin yanında ikinci meclis olarak bulunan, 111 üyeli Şura Konseyi bir danışma kurulu olarak görev yapmaktadır. Üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanan Şura Konseyi’ne 2001 Anayasa değişiklikleri ile bir takım yasama yetkileri tanınmıştır. Bu bağlamda Konsey’in, bütçe, Anayasa değişiklikleri, Anlaşmaların onaylanması ve bazı temel kanunlar gibi belirli konularda, ayrıca Cumhurbaşkanı’nın uygun gördüğü diğer konularda, Temsilciler Meclisi’yle birlikte oy kullanma hakkı bulunmaktadır. Temsilciler Meclisinin oturumları halka açıktır. Ancak, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakan ya da 20 Milletvekilinin talebi üzerine gizli oturum düzenlenmesi mümkündür. Mecliste kabul edilen tüm kanunlar 20 gün içinde Resmi Gazete’de yayımlanır ve yayım tarihinden itibaren 30 gün içinde yürürlüğe girerler. Anayasaya göre Cumhurbaşkanının Meclisi fesih etme yetkisi vardır. Ancak Cumhurbaşkanı aynı gerekçe ile iki kere feshetme işlemine gidemez. Temsilciler Meclisi Başkanı Yahya Ali Ahmed Al-Raee’dir. Eski iktidar partisi Genel Halk Kongresi üyesi olan Al-Raee, bir önceki Başkan Şeyh Abdullah Bin Hussein Al-Ahmar’ın vefatı üzerine 11 Şubat 2008 tarihinde yapılan oylamada Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevine seçilmiştir. Haziran ayında eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh’e düzenlenen saldırıda yaralanarak Suudi Arabistan’a götürülen eski Şura Konseyi Başkanı Abdul Ghani kurtarılamamış ve 22 Ağustos’ta hayatını kaybetmiştir. Şura Meclisi, 9 Ekim 2011 günü Saleh başkanlığında olağanüstü bir toplantı yapmış ve Abdul Rahman Ali Othman yeni Şura Başkanı olarak seçilmiştir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki