Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

8.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

20. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fuat ÇAY'dır.

21. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet ARSLAN'dır.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Medeni YILMAZ'dır.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Abdurrahman KURT'dur.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı İbrahim Halil MAZICIOĞLU'dur.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan TURAN'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Lübnan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nazım MAVİŞ'tir.

Parlamento Tarihçesi

Lübnan'daki siyasi yapının temelinde, 1943 yılında kabul edilen "Ulusal Pakt" ile 1975-1989 yılları arasındaki iç savaşı sona erdiren Taif Anlaşması yatmaktadır. Daha sonra anayasanın hükümleri arasına alınan Taif Anlaşması uyarınca parlamentodaki 128 üyelik, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında yarı yarıya, bunlar da kendi içinde mezheplerin nüfusa oranlarına göre bölünmüştür. “Ulusal Pakt” uyarınca, Cumhurbaşkanı Marunî Hıristiyanlar, Meclis Başkanı Şiiler, Başbakan ise Sünniler arasından seçilmektedir.

Parlamento seçimleri dört yılda bir yapılmaktadır. Taif Anlaşmasında aşamalı olarak  mezhep esasına dayanmayan (non-confessional) bir yapıya gidilmesi öngörülmüş,  ancak bugüne kadar bu yönde bir adım atılamamıştır. Lübnan’da modern anlamda ulusal siyasi partiler yeni yeni kurulmaya başlanmıştır. Siyasi güçler, genellikle belirli coğrafi bölgelerden destek bulan siyasi geleneğe sahip ailelerin temsilcileri, dinsel örgütler, dinsel temeli olan siyasi kuruluşlar, eski milis örgütleri ya da bazı siyasi şahsiyetlerin oluşturdukları bloklar tarafından temsil edilmektedir.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki