Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Belarus Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

22. Yasama Dönemi Türkiye-Belarus Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan DİREN'dir.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Belarus Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Reha ÇAMUROĞLU'dur.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Belarus Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zeyid ASLAN'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Belarus Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fevai ASLAN'dır.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Belarus Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Selman Oğuzhan ESER'dir.

Parlamento Tarihçesi

Devletin Yönetim Şekli Cumhuriyettir.

Yasama Organı;

1996 yılında bir dizi anayasa değişikliği 24 Kasım günü referanduma sunulmuş, referandum sonucunda 13’üncü Yüksek Sovyet (Parlamento) lağvedilerek yerine iki meclisli bir “Milli Asamble” kurulmuştur. Milli Asamble’nin alt kanadını oluşturan “Temsilciler Meclisi”nin 110 üyesi, üst kanadını oluşturan “Cumhuriyet Konseyi”nin ise 64 üyesi bulunmaktadır.

Yürütme Organı;

Yürütme erki Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve Bakan düzeyindeki Devlet Komitesi Başkanları’ndan oluşmakta olup tüm atamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Yasama faaliyetleri iki meclisli Parlamento (Milli Asamble) tarafından yürütülmekte, yargı erki, Anayasa Mahkemesi Başkanı dâhil tüm mahkeme başkanları Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki