Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması,iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası
Dostluk Grupları oluşturulur.


Tarihçe

20. Yasama Dönemi Türkiye-Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Sadi SOMUNCUOĞLU'dur.

21. Yasama Dönemi Türkiye-Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Metanet ÇULHAOĞLU'dur.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Serpil YILDIZ'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Ali CEVHERİ'dir.

27. Yasama Dönemi Türkiye-Tacikistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet UZER'dir.

 

Parlamento Tarihçesi

6 Kasım 1994 tarihinde yürürlüğe giren Tacikistan Anayasası’nda Tacikistan Cumhuriyeti, demokratik ve laik bir hukuk devleti olarak tanımlanmaktadır. Ülke Başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. 

Yasama Organı;
Yasama yetkisi Milli Meclis ve Temsilciler Meclisi’nin birlikte toplanması ile oluşan Meclis-i Ali’ye aittir. 5 idari bölgenin yerel meclislerinin ortak oturumunda seçilen 5’er kişi ve Cumhurbaşkanı’nca atanan 8 kişi Milli Meclis’in 33 üyesini oluşturur (eski Cumhurbaşkanı Milli Meclis’in doğal üyesidir). Üyelerinin tamamı 5 yılda bir düzenlenen seçimle belirlenen Temsilciler Meclisi 63 üyeden oluşur. Seçim yasasına göre, seçimlerde parti listelerinde gösterilecek adaylara % 35, tek seçim bölgesi şeklinde parti listelerinde yer almayan parti mensubu adaylar, siyasi hareketlerin mensupları ve bağımsız adaylara da % 65’lik kontenjan ayrılmaktadır. Buna göre 22 üye siyasi parti listelerinden seçilirken, 41 üyeliğe de 41 seçim çevresinden en çok oy alan birer aday seçilmektedir.

Temsilciler Meclisi Başkanlığı’nı Şukurcon Zuhurov, Milli Meclis Başkanlığını da Mehmetsaid Ubaydullayev (aynı zamanda Duşanbe Belediye Başkanıdır) yürütmektedir (Milli Meclis Başkanı aynı zamanda Meclis-i Ali’ye de başkanlık etmektedir). Meclis-i Ali’de kanunlar oy çokluğu ile kabul edilir. Meclis-i Ali çalışmalarını uzun fasılalarla yapılan (yılda 2 kez) kısa süreli oturumlar halinde yürütür. Ancak Başkanlık, komite ve komisyonlar meclis oturumları arasında devamlı surette çalışır. Son Parlamento seçimleri 2010 Şubat ayında yapılmış olup,  bir sonraki seçimler 2015’in ilk üç ayında gerçekleştirilecektir.

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki