Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 3. Yasama Yılı
45. Birleşim 22 Aralık 2017 Cuma

ifadesi var ya -devlet işini sağlam kazığa bağlar- ifadesinde ne diyor biliyor musunuz? "Devir sonrası Büyük Uzunlar'dan alınan parayı ben görmedim. Ne olduğunu bilmiyorum. Ne para geldi ne de para gitti." Bakın, ben sizi kurtarmaya çalıştım, defalarca bu işin arkasında durmayın dedim ve ifade etmek istiyorum ki tamamen palas pandıras bu işin içerisine girdiniz.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Aman, sen bizi kurtarma, aman! Aman, bize bulaşma!

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Kurtarma.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bakınız, Genel Başkanınız, 17 Eylül 2015'te buz gibi bir yalan söylüyor "O rezidansın Ataşehir Belediyesi ve Belediye Başkanıyla ilişkisi yok, varsa da ben bilmiyorum." diyor. Sizce bilmiyor mu?

Daha Erkan Karaarslan işi çıkmadı. Bak, daha Erkan Karaarslan işi çıkmadı, onlar çıkacaklar, bu FETÖ ilişkisinin nasıl olduğunu göreceksiniz, biraz sonra anlatacağım.

Yine, bunun ötesinde, bir taraftan, daireyle ilgili söylüyor. Bunu özel size göndereceğim, burada millete söylemeyeceğim. Hani "1 kuruş" diyor ya "1 kuruş", "1 kuruş varsa…" Dairenin fiyatı 2012 yılında, hemen yan taraftaki dairesinin fiyatı tespitli, arkadaşlarımız o tarihte araştırma yaparken tespit ettiler. 300 bin lira kredi alıyor 2012 yılında, topraktan daha hiçbir şey yokken, 2014'te dairenin fiyatı net belli, 495 bin lira. 495 bin lira dairenin fiyatı. Kaçta? 2014 yılında.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Ne var bunda?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - 225 bin liraya alınmış, bir şey yok.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Ne var bunda?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Yine bir şey söyleyelim. Burada CHP'li belediye meclis üyelerinin savcılığa suç duyurusu var, savcılığa. Ne suç duyurusu var savcılığa? Savcılığa suç duyurusu, diyorlar ki: "Bu okulda yanlış var." Kime yaptırmış bu okulu eniştesi Nurettin Şahin'e. Ne olarak yaptırmış? Daire olarak yaptırmış. Sonra imarı olmuş mu veya bunun herhangi bir ruhsatı verilmiş mi? Büyükşehir belediyesi "verme" demesine rağmen buradaki her türlü tezgah hem de yıkıyorum mazereti adı altında kullanılmış ve gerçekleştirilmiş, milyon dolarlık bir rant söz konusu.

Şimdi, ben İçişleri Bakanı olacağım, bu meselelere girmeyeceğim. Öyle mi? AK PARTİ'nin seçilmiş 9 tane belediye başkanı görevden alınacak, MHP'nin 3 tane belediye başkanı alınacak, sizin 1 tane belediye başkanınız görevden alındı diye siz İçişleri Bakanının kellesini isteyeceksiniz. Öyle mi adaletiniz sizin?

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Tehdit ettiğin için istiyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Biz kimseyi tehdit etmedik.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Tehdit ve şantaj için istiyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Biz hiç kimseyi tehdit etmedik. Daha birçok şey var. Benim söylediğim açık ve nettir, burada söylüyorum. Trabzon'da Ortahisar Kongresi'nde söylediğim söz... Bütün bunları söyledikten sonra söylediğim söz şudur: "Sen yolsuzluk marketinin önünde çektirdiğin fotoğrafla sen bittin artık." Bu siyaseten bir terimdir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Öyle Ertuğrul Özkök'ün kayığına binmeyin, Doğan Holdingin kayığına binmeyin, başkalarının kayığına binmeyin, milletin size vermiş olduğu oyları bir değerlendirmeyle namusuyla temsil etme anlayışı içerisinde olun.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Kimsenin kayığına bindiğimiz yok.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Eğer vakit kalırsa şunu söyleyeceğim. Hani bana söylüyor ya CHP, FETÖ ilişkisini.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Aman aman dikkat, kafaya dikkat et, başına dikkat et.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bir şey olmaz bir şey olmaz, sen merak etme. Bakın, şimdi, şu Türk Solu dergisi. Ben Türk Solu dergisini bilmem sizin mahalle daha iyi bilir.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Yok, biz de bilmiyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - 13 Nisan 2009, "CHP 11 Nisanda parti meclisi toplantısında kurultaya gitme kararı alıyor. Ancak Doğan Medyanın da Fetullahçıların da hedefi çok daha büyük." 2009 arkadaşlar. "İlk kurultay için hedeflenen Baykal'ın düşürülüp Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa…" Biraz önce bir yamak bağırıyordu orada, o yamağın patronu olan. "Gürsel Tekin'in de yardımcılığa getirilip Karayalçın'ın başdanışman yapılması..." Bak, Türk Solu dergisi.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Aa, acayip bir şey ya! Vallahi billahi acayip, acayip!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Evet, yine, İleri dergisi, 2009 yılında...

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Dergi çok okuyorsun galiba!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - "CHP tabanına virüs verilmiştir, bu virüs hızlı ilerlemez. Amerika'nın, büyük medyanın ve elbette Fetullahçıların istediği CHP ortaya çıkacaktır. Ama bu darbe Baykal'a yapılıyor sanmayın, asıl darbe CHP tabanına..."

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Bak, burada bir iki tane dergi var.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bakın, aynısını arkadaşınız Onur

112