Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
19. Dönem 4. Yasama Yılı
143. Birleşim 19 Temmuz 1995 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 68 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
ŞADİ PEHLİVANOĞLU (Ordu) - Cümlenin yarısı olur mu?..

BAŞKAN - Sayın arkadaşlar, gecenin bu saatinde niçin zorluk çıkarıyorsunuz. Ben, oylamaya geçiyorum diyeceğim ki, öyle ayağa kalkacak bu arkadaşlar.

ŞADİ PEHLİVANOĞLU (Ordu) - Oylamaya geçtiniz.

BAŞKAN - "Oylamaya geçiyorum" cümlesinden sonra, henüz "kabul edenler" kısmına geçmemiştim.

ŞADİ PEHLİVANOĞLU (Ordu) - Sayın Başkan "oylamaya geçiyorum" deyince geçilmiyor mu; zabıttan tetkik etmeniz lazım. Siz "oylamaya geçiyorum" ifadesini kullandınız.

FAHRİ GÜNDÜZ (Uşak) - Kullanmadı efendim.

ŞADİ PEHLİVANOĞLU (Ordu) - Cümlenin yarısında sonu belli olur mu; zaten lafın tamamı...

FAHRİ GÜNDÜZ (Uşak) - Sana göre öyle geldi; ama, kullanılmadı.

BAŞKAN - Ayağa kalkarak yoklama isteminde bulunan sayın milletvekillerinin adlarını okuyorum: Sayın Kerimoğlu, Sayın Köklü, Sayın Sevigen, Sayın Doğan, Sayın Alagöz, Sayın Gündüz, Sayın Tutu, Sayın Yılmaz, Sayın Gökalp, Sayın Matkap.

ŞADİ PEHLİVANOĞLU (Ordu) - Sayın Başkan, neyi sayıyorsunuz?

BAŞKAN - Ayağa kalkarak yoklama talebinde bulunanları sayıyorum.

Yoklama yapılacaktır.

(Yoklama yapıldı)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, yeterli çoğunluk vardır.

BAŞKAN - Görüşmelere kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Komisyon yerini aldı.

Sayın milletvekilleri, eski Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet eski Bakanları Işın Çelebi, İsmet Özarslan, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Lutfullah Kayalar, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Şükrü Yürür ve Enerji ve Tabiî Kaynaklar eski Bakanı Fahrettin Kurt'un sorumluluklarının bulunmadığına dair birinci bölümü oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Birinci bölüm kabul edilmiştir; yani, arkadaşların sorumlu bulunmadıkları kabul edilmiştir.

Devlet eski Bakanı Cemil Çiçek'in sorumluluğunun bulunmadığına dair raporun üçüncü bölümünü, aynı şekilde oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

Şimdi, Komisyon Raporunun, Devlet eski Bakanları Recep Ercüment Konukman ile Mehmet Çevik'in Yüce Divana sevklerine dair ikinci ve dördüncü bölümlerini, ayrı ayrı açık oylarınıza sunacağım.

Anayasanın 100 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına göre, Yüce Divana sevk kararı alınabilmesi için, üye tamsayısının salt çoğunluğunun kabul oyu, yani 226 kabul oyu gerekmektedir. Toplantı yetersayısı olmak kaydıyla, açık oylamada kabul oyu 226'nın altında olduğu takdirde, Yüce Divana sevk, kabul edilmemiş olacaktır. Oylamaya katılım, toplantı yetersayısı olan 150'nin altında olduğu takdirde, oylama tekrarlanacaktır.

Açık oylamanın ne şekilde yapılacağını Genel Kurulun oylarına sunacağım.

Açık oylamanın, adı okunan sayın milletvekilinin ayağa kalkarak, kabul, ret, çekinser şeklinde yüksek sesle oyunu belirtmesi suretiyle yapılmasını oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmemiştir.

Açık oylamanın, adı okunan sayın milletvekilinin, kürsüye konulacak oy kupasına oy pusulasını atması suretiyle yapılmasını oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmemiştir.

Açık oylama, kupalar sıralar arasında dolaştırılarak yapılacaktır.

Sayın milletvekilleri, bir hatırlatma yapmak istiyorum; birinci oy kupası, ilk dolaştırılacak oy kupası, Sayın Ercüment Konukman içindir, ondan sonra, Sayın Mehmet Çevik için oylama yapacağız.

66

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki