Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 4. Yasama Yılı
40. Birleşim 26 Aralık 2020 Cumartesi

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 115 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
Sayın Karadağ…

YAŞAR KARADAĞ (Iğdır) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkanım, Doğu'nun Çukurova'sı olarak bilinen, alüvyonel tabanlı, çernezyomdan taşınmış, dünyanın en kaliteli topraklarına sahip, iklim olarak da mikroklima iklime sahip olan Iğdır Ovası'nda en önemli problemimiz sulama problemi. Bu açıdan, özellikle ilde planlanan Tuzluca Barajı, Ünlendi Barajı, Göktaş ve Alibeyköy Göletlerinin bir an önce hayata geçirilmesi elzemdir. Tarım Bakanlığından beklentimiz budur.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Sayın Taşkın…

ALİ CUMHUR TAŞKIN (Mersin) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Kurtuluş Savaşı nice kahramanlıklara sahne olmuştur. Söz konusu vatan, namus, ezan ve bayrak olduğu zaman aziz milletimizin göze alamayacağı fedakârlık yoktur. İşte 99 yıl önce Antep'te Şehit Kamil'in, Maraş'ta Sütçü İmam'ın kahramanlık destanlarının bir benzeri de Tarsus'ta yaşanmıştır. 27 Aralık Tarsus'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümüdür. 27 Aralık 1921'de işgal güçleri Tarsus'dan, 3 Ocak 1922'de de Mersin'den kovmuşlardır. Kadim şehir Tarsus'un ve Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümünü kutluyorum.

Bu vesileyle Tarsus'ta verilen kurtuluş mücadelesinin öncülerinden olan Kara Fatma lakaplı Adile Hala'yı, şehit Hacı İshak Efendi'yi ve kahraman eşini, Hancı Abdo'yu ve tüm isimsiz kahramanları, Kurtuluş Savaşı'mızın tüm şehit ve gazilerini rahmetle anıyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

BAŞKAN - Sayın Şimşek…

BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Sayın Başkan, bütçe görüşmelerinin başladığı günden bu tarafa çiftçi borçlarıyla ilgili borç erteleme yapılması; özellikle, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası borçlarının mutlaka yapılandırılması gerektiğini defalarca dile getirmemize rağmen bugüne kadar bu konuda bir çalışma olmadı. Ben, çiftçilerimiz adına mutlaka bu borç yapılandırılmasının, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının bu kapsama mutlaka alınması gerektiğini düşünüyorum.

Hükumetimiz birçok konuda yapılandırma yaptı. Bir de emekli olmak isteyen vatandaşlarımız, borçlarını yapılandırdılar ama bankalar geçmiş dönemlerde emekli olacak vatandaşları, borç yapılandırması yapanları emekli ederek kredi verip maaşından ödenmek kaydıyla bir hak tanıyorlardı. Şu anda o, kapsama alınmadı. Bu konuda da bankaların emeklilik hakkı kazanan vatandaşlarımıza kredi vererek bu borçlarını ödemesini ve emekli olmasını sağlamalarını talep ediyor, saygılar sunuyorum.

BAŞKAN - Sayın Girgin…

SÜLEYMAN GİRGİN (Muğla) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Tarım ve Orman Bakanlığına; seçim bölgem Muğla'da 13 gölet ve baraj inşaatı tamamlanmamıştır. Sulama birliklerinin tahsil ettiği ücretler yüksektir, ücretler makul seviyelere çekilmeli, eskiye ve su kaybına neden olan sistemler rehabilite edilerek sulama oranı ve randımanı artırılmalıdır. Sulama ve elektrik borçları nedeniyle desteklere bloke konulmakta veya borçlar desteklerden kesilmektedir. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin fiyatları artmıştır, üreticilere fatura ödemelerinde yaşanan en ufak bir aksaklıkta elektrikleri kesilmekte ve abonelikleri iptal olmaktadır. Elektrik fiyatlarındaki KDV, katkı payı gibi vergiler kaldırılmalı ve faturalar aylık değil, yılda iki defa hasat zamanı ödenmelidir.

Narenciye meyve sebze üretimi havza bazlı destek kapsamına alınmalıdır. Zeytinyağı fiyatları düşük seyretmektedir, üretimin devamı, fiyat istikrarı sağlanması için TARİŞ ve MARMARABİRLİK gibi piyasa düzenleyici kuruluşlar devreye alınmalıdır. Çiftçinin sesine kulak verin.

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Özkan…

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki