Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
105. Birleşim 30 Haziran 2020 Salı

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 74 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
kaç tane ülke olmuş, ne için istifade etmiş? Özellikle, burada saymak istiyorum; Türkiye, Macaristan, Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya geçtiğimiz yıl, 2019'da yüzme millî takımlarını Erzurum'da kampa aldılar. Yüksek irtifadan istifade maksatlı yaptılar. Dolayısıyla böyle bir nimetimiz var, tabii, buna mümasil, buna eşdeğer inanç turizmi var, tarih turizmi var, kültür turizmi var, turizmin envaitürü var. Daha önce denize uzaktık biz ama Sayın Cumhurbaşkanımızın katkısıyla, efendim özel yönelmesiyle Ovit Tüneli sayesinde denizle mesafemiz de iki saate düştü.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Ya deniz mi geldi Erzurum'a?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun efendim.

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) - Evet Başkanım teşekkür ediyorum. Dolayısıyla "Denizden istifade etmek istiyorum." diyenler de Erzurum'a gelirse o nimet de onların emrinde olur. Dolayısıyla oraya da bekliyoruz.

İlçe ilçe arkadaşlar, sadece Erzurum merkezi değil, her ilçemizde görülecek, tadılacak lezzetler var, tarihî eserlerimiz var. Mesela; Pasinler: Pasinler sadece İbrahim Hakkı'yla değil, Pasinler Savaşı'nın yapıldığı, Bizans'a karşı ilk zaferimizin efendim kazanıldığı mahaldir, orayı mutlaka görmek lazım. Yani bu millete mensubiyet duyan herkesin oraya bir yönünü tevcih etmesi lazım bunun için bekliyoruz.

Dahasını söyleyeyim İsmâil Hâmî Dânişmend çok hususi bir not düşüyor ve diyor ki : "Osman Gazi, Erzurum Pasinler doğumludur." diyor. Dolayısıyla Osman Gazi bizim hemşehrimiz, Erzurumlu, yani Osmanlı'nın banisi, kurucusu, böyle de bir özelliğimiz var.

Köprüköy ilçemiz var, envaitürden dertlere deva çermiklerimiz var, mutlaka bekleriz. Ve Horasan, az önce söyledim, Yesevî ahvadının muhkim olduğu mekanlar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyursunlar efendim.

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) - Tamamlıyorum.

Başkanım çok teşekkür ediyorum.

Tekman zirveleri ifade ediyor, Karayazı Anadolu irfanının açığı çıktığı Söylemez Baba gibi bir mübareği bağrında besliyor. Karaçoban hakeza latif coğrafyasıyla hakikaten yönelenleri büyülüyor. Ve Hınıs dört bir yanı turizm mekanı, Seyit Ali türbesinden tutun uzunluğuyla turistleri cezbeden kanyonlarına, Akkoyunlu Uzun Hasan'ın amcası Şah Şapur tarafından yaptırılan Hınıs Kalesine varıncaya kadar, her yönüyle hakikaten parmak ısırtan bir görüntüye sahip.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Akyazı, Karayazı…

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) -Yayla turizminde Çat öne çıkıyor. Efendim gene bizim Tortum, İspir, Pazaryolu, Oltu, Olur, Narman, Şenkaya, Çoruh Vadisi'nde olmalarından dolayı kanyonlarından istifade edilebilecek mekanlardır, buralara yönelmesini bekliyorum insanlarımızın. Ve Aşkale… Aşkale'yi de not düşeceğim, inşallah vaktim yetecektir. Efendim, Aşkale'nin Kandilli muhitinde -bizim kardeşimde burada Yaşar Bey de oralıdır- Tek…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Karayazı'yı unutmayın.

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) - Saydım Karayazı'yı, söylemimde ondan bahsettim ama belli ki can kulağıyla dinlemiyorsun.

AYHAN EREL (Aksaray) - Nene Hatun, Nef'i.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bir iki dakika daha verin Sayın Başkanım.

BAŞKAN - Selamlayalım efendim.

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) - Başkanımın hoşgörüsüne çok teşekkür ediyorum.

Şunu özellikle söyleyeyim arkadaşlar, başta söyledim, ülkemizin her yanı mübarek, her yanı lezzet ifade ediyor. Her tarafa gidelim gelelim ama Erzurum için hususen burada bütün milletvekili kardeşlerimi bekliyorum. Dahası sizler şahsında milletimizi, aziz Türk milletini Erzurum'u ziyarete bekliyorum.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Cağ kebabından bahsetmediniz.

İBRAHİM AYDEMİR (Devamla) - Hepinize Cağ kebabı ikram etmeyi de burada taahhüt ediyorum.

Mahmut Bey, çok teşekkür ediyorum, var olun, sağ olun. (AK PARTİ, CHP, MHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sayın Başkanım, aslında Erzurum ilinin ne Erzurum Valisi ne Erzurum Büyükşehir Belediyesi tanıtımını yapıyor. Yani gerçekten Erzurum Belediyesi ile Valilik tanıtımı yapsa turistik anlamda, turizm anlamında, yani orası felaket gelişir. Teşekkür ediyorum.

İBRAHİM AYDEMİR (Erzurum) - Ya yapma bunu ya.

BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz.

Gündem dışı ikinci söz Tekirdağ Çorlu tren kazası hakkında söz isteyen Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun'a aittir.

Buyurunuz sayın Aygun (CHP sıralarından alkışlar)

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki