Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
72. Birleşim 24 Mart 2020 Salı

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 91 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
bir belayla bütün dünya uğraşırken, insanlık ailesi nasıl başa çıkacağım diye gece gündüz yerel yönetimlerle nasıl iş birliği yaparız diye projeler üretirken, bir gece yarısı, bir sabah ya da mesaiden sonra gidip belediye başkanlarını göz altına almak, şu anda Batman Belediye Eş Başkanlarımız için 4 günlük göz altı süresi alınmış, corona tehlikesi var. Benim vekili olduğum ilde Gökçebağ Belediye Eş Başkanı Serhat Bey, Jandarmada ifade veriyor ve görüntüleri gösterebilirim size onlarca askerle eve baskın yapılıyor, herkesin yaşamı tehdit ediliyor yani bu konuda düşmanlığı nasıl başka türlü ifade edelim, Türkçede böyle bir kavram yok.

Ama Türkiye halklarına, Türk halkına, diğer herkese şunu söylemek istiyorum: Lütfen bir an için Batmanlı olun. Bir Didimli, Batmanlı bir vatandaş olsun, bir Yozgatlı bir an için Diyarbakırlı olsun, bir Kayserili bir an için Mardinli olsun ve oy verdiği belediye başkanlarının bir sabah ya da bir gece yarısı elleri kelepçelenerek gözaltına alındığını ve kayyumun belediyeyi karakola çevirdiğini, lütfen, düşünsün, empati yapsın.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayın.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) - Toparlıyorum.

Buna "düşmanlık" dışında bir kavram buluyorlarsa biz bunu tartışabiliriz.

Teşekkür ediyorum.

1. Denizli Milletvekili Nilgün Ök ile 46 Milletvekilinin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/2633) ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu (S. Sayısı: 196) (Devam)

BAŞKAN - Aynı mahiyetteki önergeleri oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler… Önergeler kabul edilmemiştir.

Diğer önergeyi okutuyorum:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan 196 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin çerçeve 21'inci maddesinde yer alan "otuz gün" ibaresinin "kırk beş gün" şeklinde değiştirilmesini, maddeye "ibaresi eklenmiş" ibaresinden sonra gelmek üzere ",fıkrada yer alan 'mülkî idare amirliğine' ibaresi 'merkezinin bulunduğu dernekler birimine' şeklinde" ibaresinin eklenmesini ve maddede yer alan "fıkrada" ibaresinin madde metninden çıkarılmasını arz ve teklif ederiz.

Mehmet Muş Mehmet Doğan Kubat Bekir Kuvvet Erim

İstanbul İstanbul Aydın

Vildan Yılmaz Gürel Emrullah İşler Asuman Erdoğan

Bursa Ankara Ankara

BAŞKAN - Komisyon önergeye katılıyor mu?

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU SÖZCÜSÜ NİLGÜN ÖK (Denizli) - Meclisin takdirine bırakıyoruz Sayın Başkan.

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Gerekçe…

BAŞKAN - Önergenin gerekçesini okutuyorum:

Gerekçe:

Önergeyle 5253 sayılı Kanun'un 23'üncü maddesindeki bildirim yükümlülüğü süresinin otuz günden kırk beş güne çıkarılması ve maddede yer alan bildirim yükümlülüğünün dernek merkezinin bulunduğu dernekler birimine yapılması amaçlanmaktadır.

BAŞKAN - Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Önerge kabul edilmiştir.

Kabul edilen önerge doğrultusunda 21'inci maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Madde kabul edilmiştir.

22'nci madde üzerinde 3 önerge vardır. İlk okutacağım 2 önerge aynı mahiyettedir, bu önergeleri birlikte işleme alacağım.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan 196 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 22'nci maddesinin kanun teklifinden çıkarılmasını arz ve teklif ederiz.

Dirayet Dilan Taşdemir Murat Çepni Oya Ersoy

Ağrı İzmir İstanbul

Gülüstan Kılıç Koçyiğit Şevin Coşkun Nuran İmir

Muş Muş Şırnak

Aynı mahiyetteki diğer önergenin imza sahipleri:

Ayhan Erel Ümit Dikbayır Ümit Beyaz

Aksaray Sakarya İstanbul

Enez Kaplan Yasin Öztürk Tekirdağ Denizli

33

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki