Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
56. Birleşim 13 Şubat 2020 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 109 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
de zaman olarak yol kısalacak ve bölge ekonomisine büyük bir ivme kazandıracaktır.

Gümüşhane-Kelkit arasında bulunan Pekün Tüneli'nin inşaatı devam ediyor. Yapımı devam etmekte olan Vauk Tüneli, Gümüşhane ile Bayburt'u daha da yakınlaştıracaktır. Ayrıca, Gümüşhane trafiğini rahatlatan, tamamı viyadük ve tünellerden oluşan 11 kilometrelik çevre yolu 10 Ağustos 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hizmete açıldı.

Trabzon'u İç Anadolu'ya bağlayacak olan Gümüşhane-Şiran arasında bulunan Tersun Tüneli'nin proje çalışmaları devam etmektedir.

Havalimanımızın pist inşaatı tamamlanmak üzere, üstyapısı bitirilerek önümüzdeki yıl uçuşlara açılması planlanmaktadır. Erzincan, Gümüşhane-Trabzon Hızlı Tren Projesi'nde proje çalışmaları devam ediyor.

Türkiye'nin ortak banttan üretim yapan ilk projesi olan İş Geliştirme Merkezi hizmete açıldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Pektaş, bugün konuşmalarda uzatma vermeyeceğim ama sizi uyarmayı unuttuğum için size bir dakika veriyorum. Bundan sonraki hiçbir konuşmada ilave süre vermeyeceğim.

SUZAN ŞAHİN (Hatay) - Sayın Başkan, ağzımızda bantla gelelim artık.

BAŞKAN - Buyurun.

CİHAN PEKTAŞ (Devamla) - Merkeze şehit öğretmenimiz Necmettin Yılmaz'ın ismi verildi.

Ahmet Ziyaüddin Gümüşhânevî hazretlerinin manevi mimarı olduğu Gümüşhane'miz, pestil ve kömenin başkentidir.

Yüz iki yıl önce özgürlüğüne kavuşan Gümüşhane, inşallah, ay yıldızlı bayrağın gölgesinde kıyamete kadar özgür kalmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin istiklal ve istikbali için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hürmetle yâd ediyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, demin yapmış olduğum açıklama keyfî bir açıklama değil, dün Sayın Grup Başkan Vekillerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde bugün görüşmeler çok uzun süreceği için en azından burada belli uzatmaları bırakarak, süresi içerisinde konuşmaları yaparak bu işi hızlandırmak için almış olduğumuz bir karar.

Teşekkür ediyorum.

Gündem dışı ikinci söz, Aydın ilinin tarım sorunları hakkında söz isteyen Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'e aittir.

Buyurun Sayın Bülbül.

SÜLEYMAN BÜLBÜL (Aydın) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlarım.

Herodot, Aydın için "Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü." demiş. Evliya Çelebi ise "Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir." diye tanımlar Aydın'ı. Ancak bizler şimdi Aydın'a "JES'lerin şehri" diyoruz. Aydın'ın havası, suyu, toprağı, tarımı ne yazık ki can çekişiyor.

TÜİK verilerine göre 2017 yılında 152 bin 236 hektar ekilebilir tarım alanı varken giderek azalmış ve 2019 yılında 136.230 hektar ekilebilir alan kalmış. Yani Aydın'da ekilebilen tarım alanı iki yılda 16 bin hektar azalmış. Çoğu tarım işletmeleri olmak üzere 2019 yılında 554 işletme ekonomik kriz nedeniyle kapanmış, yeni kurulan işletme sayısı ise 2017 yılına göre yüzde 34 azalmıştır. İhracat payı azalmış ve yüzde 0,43'e gerilemiştir. 2004 yılında kişi başı millî gelir sıralamasında Aydın 25'inci sıradayken 2018 yılında 40'ıncı sıraya düşmüş durumda.

Aydın 81 il içerisinde tarımsal arazilerini ipotek vermede 1'inci sıraya geçmiş, Aydın'da gençler işsiz, beyin ve emek göçü yaşanmakta. Ayrıca genel bütçeden ayrılan yatırım ödeneklerine göre 81 il içerisinde Aydın 36'ncı sırada. Tarım yatırımı ise yüzde 43 oranında bir önceki yıla göre azalmış.

Buna rağmen, Aydın hâlâ yağlık zeytin, incir ve kestane üretiminde Türkiye'nin 1'incisi. Ancak her ne kadar üretim fazla olsa dahi ürün kalitesinde büyük düşüş yaşanmaktadır. Bunu bizler değil, çıkardığınız kararnameyle artık tarımsal destek vermeyeceğinizi söylediğiniz çiftçiler söylemektedir.

Bir yandan ekonomik sıkıntılarla, büyük girdi maliyetleriyle boğuşan çiftçi, diğer yandan ellerinde kalan tarım arazilerini korumaya çalışıyor. Peki, neden? JES'lerden. Küçük bir örnek vermek istiyorum. Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı 200 nüfuslu Yılmazköy Mahallesi jeotermale mahkûm edildi. Jeotermal santrale ait borular, evler ve bahçelerin içinden geçiyor. Zeytin ve incir ağaçlarının bol olduğu mahallede artık zeytin ve incir yetişmiyor.

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki