Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
15. Birleşim 07 Kasım 2019 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 63 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
domates üreticisi Honazlı hemşehrilerim geçtiğimiz yıl 325 liradan aldıkları tohumu 475 liradan, damlama gübresini 150 liradan almaktayken 250 liradan almak zorunda kalmışlardır.

Ağırlaşan bu mali külfetin altında dahi üretmeye ve alın teriyle topraklarını sulamaya devam etme mücadelesi vermektedirler ancak aldıkları bir bilgiyle kendilerine biraz nefes aldıracak olan iyi tarım uygulama desteklerinin ekonomik kriz nedeniyle yüzde 50 düşürüldüğünü öğrenmiş bulunmaktadırlar. Unutmamalıyız, bu köylülerimiz, bu çiftçilerimiz üvey evlat değildir. Üretirlerse ülkemiz kazanacak, üretirlerse ekonomik kriz sona erecek diyorum.

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Gaytancıoğlu…

54.- Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun, öğretmenlerin Kamu Personeli Seçme Sınavı puanının geçerlilik süresinin bir yıla indirilerek atanamayan öğretmenlerin gelir kapısı yapılmaya çalışıldığına ilişkin açıklaması

OKAN GAYTANCIOĞLU (Edirne) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Her gün yeni vergiler getiren AKP bununla da yetinmiyor. Her 3 gençten 1'i işsiz iken AKP tam da kendine yakışanı yaptı ve atanamayan öğretmenleri de gelir kapısı yapmaya çalışıyor. Bugünkü Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, öğretmenlerin Kamu Personeli Seçme Sınavı puanının geçerlilik süresi bir yıla indirildi. Millî Eğitim Bakanlığı geçen yıl yaptığı değişiklikle bu süreyi iki yıla çıkarmıştı. Bugün yayımlanan yönetmelikle birlikte süre tekrar bir yıla indirildi. Niye çıkarmıştınız, niye indirdiniz? Göz dikmediğiniz bir atanamayan öğretmenlerin cebi vardı, ona da mı göz diktiniz? İnsaf, o cepler bomboş, delik. Siz atanamayan öğretmenleri yandaşlarınızla mı karıştırdınız? Para arıyorsanız yandaşlarınıza bakın. Düşün artık bu milletin yakasından.

BAŞKAN - Sayın Zeybek…

55.- Antalya Milletvekili Rafet Zeybek'in, Türk çiftçisinin ve tarımının yanında olması gereken Toprak Mahsulleri Ofisine sınırsız ithalat izni verilmek istenmesinin AK PARTİ'nin tarım politikasının resmî iflası olduğuna ilişkin açıklaması

RAFET ZEYBEK (Antalya) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

"Ofis çiftçinin kara gün dostudur." şiarıyla Türk çiftçisinin ve tarımının yanında olması gereken Toprak Mahsulleri Ofisine yerli ürünleri yok sayarak sınırsız ithalat izni verilmek istenmesi AK PARTİ'nin tarım politikasının resmî iflasıdır. İthalat izniyle birlikte gümrük vergilerine de düşüş getirilmesi durumunda yakın gelecekte, sadece Antalya özelinde, Gazipaşa'dan Aksu'ya kadar geniş bir alanda yapılan muz seralarına yatırım yapan üreticilerin tamamı iflas edecektir. Yirmi yıl sonra ise tarlasını eken çiftçi bulunamayacaktır. Ülkenin verimli tarım arazileri şirketlerin tekeline girecektir. Tarım Bakanlığı Türk çiftçisini değil, yabancı çiftçileri ve aracı şirketleri zengin etmeyi amaçlamaktadır. Bu yanlıştan mutlaka dönülmelidir.

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Beko…

56.- İzmir Milletvekili Kani Beko'nun, İzmir Aliağa Belediyesinde ekonomik kriz bahanesiyle işçiler işten çıkarılırken memurların da sürgüne gönderildiğine ilişkin açıklaması

KANİ BEKO (İzmir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yerel seçimlerin ardından İzmir Aliağa Belediyesinde ekonomik kriz bahanesiyle yüzlerce işçi işten çıkarılmış durumdadır. Memur olanlar ise sürgüne gönderilmiştir. Belediye işçilerinin anayasal hakları ellerinden alınarak büyük bir sosyal cinayet işlenmiştir. Bu işçi kıyımının ardında esas amacın sendikal haklar olmadığı, toplu iş sözleşmesiz, ucuz, esnek, kuralsız, güvencesiz işçi çalıştırmak olduğunu hepimiz biliyoruz. MHP'li Belediye Başkanının "Aliağa halkı bana yetki verdi, istediğimi alırım, istediğimi atarım." cümlesini ise kabul etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle yüz yetmiş beş gündür hukuki ve sosyal hakları için mücadele eden yaklaşık 250 işçi ve memur arkadaşımızın yanında olduğumuzu ve derhâl bu haksızlığa son verilerek tekrar işe alınmaları için gerekli adımların atılmasını beklediğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum.

BAŞKAN - Sayın Kayan…

57.- Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan'ın, kurtuluş günü kutlamalarının 1 Kasımda Kırklareli ili Vize ilçesinde başladığına ilişkin açıklaması

TÜRABİ KAYAN (Kırklareli) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Şirin Trakya'mızın Kırklareli ilinin bu hafta bütün ilçelerinin kurtuluş günleri. 1 Kasımda Vize ilçemizde başlayan bu kurtuluş günleri yarın Lüleburgaz, Pınarhisar, Kofçaz, Babaeski, Pehlivanköy, Büyükmandıra, Kırklareli ve Demirköy'de kutlanacaktır.

Değerli arkadaşlar, 1920'den 1922'ye kadar iki yıl Yunan esaretinde kalan bu bölgemizde kurtuluşun bugün 99'uncu yılını kutlamaktayız. Bütün hemşehrilerime, Türkiye'ye ve dünyanın bütün mazlum uluslarına bu kurtuluş günleri kutlu olsun diyorum ve bu bayramımızı da kutluyorum. Ama aynı zamanda AKP'nin kulağına da küpe olsun diyorum; kendi yarattıkları Frankenstein'dan kurtulmak değil, bir düşmandan kurtulmanın törenlerinin kutlanmasıdır bu. Kutlu olsun diyorum.

BAŞKAN - Sayın Çelebi…

59

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki