Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
4. Birleşim 09 Ekim 2019 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 78 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
Yine, başka bir rapora yer verildi ki o da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine sunulan "Çocuklar ve Silahlı Çatışma" başlıklı rapor. Bu, 2018 yılında çatışma bölgesindeki çocuklarla ilgili ağır ihlallerin konu olduğu bir rapor. 20 ülkenin verileri burada. Başta Suriye, Irak, Filistin ve Yemen gibi birçok ülkenin olduğu verilerde 24 bine ulaştığı ifade edilmiştir. Bunun dünya genelindeki çatışma bölgelerinde ise geçtiğimiz yıl 12 binden fazla çocuğun öldürüldüğü ya da yaralandığı ifade edilmiştir.

Yine, aynı toplantıda Ürdün kamplarında büyümüş Suriyeli bir mülteci kız çocuğu olan ve barış elçisi olarak seçilen Muzoon Almellehan ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi bir konuşma yaptı. Bu görüşmesinde kendisinin Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğini, nedenini sorduğumuzda Türkiye'de çok uzun yıllar Suriyelileri, çok sayıda Suriyeliyi barındırdığını, eğitim, sağlık ve güvenlik noktasındaki desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür etmek istediğini ifade etti ve görüşme talebini bizlere iletti.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin kararıyla 2012 yılından itibaren 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu karar da Türkiye, Kanada ve Peru'nun önderliğiyle anılmıştır. Yine, ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemin ve tüm dünya çocuklarının bu anlamlı günlerini en içten dileklerimle kutuluyorum.

Çocukların sorumluluk sahibi, bilinçli, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesinin toplumun bugünü ve geleceği için çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Ayrıca kız çocuklarının geleceği şekillendiren ve toplumları dönüştüren bireyler olmaları sebebiyle önlerindeki engelleri kaldırmak hepimizin sorumluluğudur diyorum. Bu sorumluluk ve bu bilinç medeniyetimizden ve inancımızdan aldığımız çok önemli bir mirastır. Her birimiz kız çocuklarının diri diri gömülmesini yasaklayan ve ortadan kaldıran bir inancın mensuplarıyız. Yine, öyle bir inancın mensuplarıyız ki "Bir şey ikram edilecekse ilk önce kız çocuklarından başlayın." diyen ve kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir Peygamber'in ümmetiyiz.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bir ayı geçen Diyarbakırlı annelerin evlat nöbetlerinde tarifi imkânsız acılarına şahit oluyoruz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU (Devamla) - Sayın Başkan, bir dakika daha…

BAŞKAN - Devam edin.

RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU (Devamla) - Diyarbakır'da başlayan sessiz çığlık bugün güçlü bir sese dönüşmüştür. Bu duruş ve cesaret, terör örgütlerine ve onun siyasi uzantılarına karşı onurlu annelerin başkaldırısıdır. Tarih Diyarbakır'daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişleri saygıyla yazacaktır.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye, 2023'e doğru tarihsel yürüyüşünde yani Türkiye'mizin, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ülke nüfusunun üçte 1'ini oluşturan göz bebeğimiz, cennet kokularımız çocuklarımızın mutlu, huzurlu, güven içinde, yarına umutla bakan, annelerinden, ailelerinden hiçbir sebeple koparılmayan, hiçbir kötü emele alet edilmeyen evlatların ülkesi olma yolunda ilerleyecektir. Bunun gerçekleşmesi için hepimize, bizlere, 82 milyona, özellikle buradaki tüm milletvekili arkadaşlarımıza… Farklılıklarımızı sıfırlayarak siyaset üstü ve vicdani bir konu olarak ele alacağız. Bunu da gerçekleştireceğimize inancım tamdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Selamlayalım Sayın Katırcıoğlu.

RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU (Devamla) - Son paragrafım.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman vurguladığı gibi, çocuk dünyanın her yerinde masumiyetin simgesidir diyor, Dünya Çocuk Günü'nü, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü en kalbî duygularımla tekrar kutluyorum.

Artık, Nupelda'nın, Yasin Börü'nün, Nurcan annenin ve 11 aylık bebeğinin ve diğer tüm terör mağduru çocukların ve her türlü mağduriyete maruz kalmış çocuklarımızın olmadığı bir ülkede sadece çocuklarımızın başarısını andığımız, konuştuğumuz, kutladığımız özel günlerimiz ve özel haftalarımız olsun diyor, Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Gündem dışı ikinci söz, çiftçilerin genel sorunları ve borçların ertelenmesi hakkında söz isteyen Adana Milletvekilimiz Sayın Muharrem Varlı'ya aittir.

Buyurun Sayın Varlı. (MHP sıralarından alkışlar)

Süreniz beş dakika.

MUHARREM VARLI (Adana) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu yıl pamuk, mısır ve ayçiçeği üreticileri ciddi manada ürün kaybına uğradılar. Gerek kuraklıktan gerek iklim değişikliğinden kaynaklanan bu ürün kaybıyla birlikte, aynı

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki