Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 2. Yasama Yılı
101. Birleşim 11 Temmuz 2019 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 73 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
Tohumlar fidanlandı, filizlendi, büyük ağaçlar oldu."

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum ve tüm şehitlerimizin ruhuna Fatiha'lar diliyorum. (AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum Sayın Özkaya.

Gündem dışı ikinci söz, Balıkesir'in sorunları hakkında söz isteyen Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'a aittir.

Buyurun Sayın Ok. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

İSMAİL OK (Balıkesir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle sözlerime başlarken hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

Benden önceki konuşmacının ifade ettiği gibi, Avrupa'nın göbeğinde, sözde medeni dünyanın gözleri önünde Boşnak kardeşlerimize yapılan katliamı ben de bir kez daha lanetliyorum.

Saygıdeğer milletvekilleri, dün partili Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan konuşma yaptığı sırada Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden 100 çalışanımızın daha işine son verildi. Sayın Erdoğan dün HAK-İŞ kongresinde yaptığı konuşmada "İşçilerimizin, çalışanlarımızın yanındayız. Kimsenin hakkının yenmesine, ekmeğinden, işinden olmasına, hukuksuzluğa uğramasına izin vermeyeceğiz." dedi. Şu ana kadar çıkarılanların sayısı 700'ü geçti. Dolayısıyla partili Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'a Balıkesir Büyükşehirde yapılan kıyıma da el atması için -eğer kendilerinden gizliyorlarsa- özellikle kürsüden, yüce Meclisten sesleniyorum.

Yine, BALTOK denilen firmadan dün 60 kişi çıkarıldı, güya bunlar bankamatik memuruymuş. Peki, bunları kim aldı? Önceki AK PARTİ'li belediye başkanı aldı. Kendi aldıklarını kendileri bankamatik memuru diye çıkarıyorlar. Daha önce bunu Meclis kürsüsünde dile getirdiğimde Balıkesir milletvekilimiz, hemşehrimiz burada çok nazik ve kibar bir şekilde bunların doğru olmadığını söyledi ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına Balıkesir yerel basınına "400 işçi değil, 300 işçi çıkarıldı." diye açıklama yapılıyor. Bunların hangisi doğru? Hak, hukuk, adalet bütün çalışanlar için olmazsa olmaz diyoruz ve özellikle, dün Sayın Cumhurbaşkanının kamuoyunun önünde söylediği bu sözlerin gereğini yapmasını Balıkesirli hemşehrilerimiz adına istirham ediyorum.

Yine, Balıkesir'de israf ve savurganlık diz boyu, devam ediyor. Önceki belediye zamanında kurulan BALTOK'ta şu anda çivi çakılmıyor. Binaların camları kırılmakta, camlar çerçeveler yerlerde -bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkı- çimentolar taşlaşmış. Peki bunun vebalinin, hesabının sorulması gerekenler ne yapıyor? İşte BALTOK'tan dün 60 kişiyi daha çıkardı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yaptıklarını gerçekten anlatmakla bitirmemiz söz konusu değil. Balıkesir'de 1 temmuzdan itibaren başlayacak olan ve özellikle öğrenci kardeşlerimiz için yapılan yolcu taşıma ücretlerindeki fahiş fiyattaki zam katlanılır düzeyde değildir. Ama Balıkesir'de Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin anlaşma yaptığı bir Asis firması var. Bu firma sadece yazılım yaptığı için 170 bin yolcu taşıma garantisi veriliyor. Yol mu yaptınız, köprü mü yaptınız, şoför esnafımızın arabasını mı aldınız? Bunun üzeri nereden karşılanıyor? Balıkesirlinin maalesef alın terlerinden karşılanıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yılda 3 milyon 102 bin 500 lira bu firmaya tüyü bitmemiş yetimin hakkını haksız bir şekilde gasbettirmektedir. İşte anlaşma burada, 170 bin yolcu taşıma garantisi. Yaklaşık 1.000 liraya mal edilecek olan yolcu taşıma araçlarındaki indi-bindi cihazları, dıt cihazı yaklaşık 4.000 dolarlara aldırılmıştır ve özellikle bir firma gösterilmiştir.

Onun için diyoruz ki: Balıkesir Büyükşehir Belediyesindeki bu işçi kıyımını, Balıkesir Büyükşehir Belediyesindeki bu israf düzenin hesabını, vicdan sahibi olan herkesin sorması gerektiğini buradan, yüce Meclisten bir kez daha ifade ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı maalesef ne dediyse tam tersini yaptı. "Yücel Başkan, Balıkesirspor Şampiyon" diye billboardlar astırıldı, şimdi Balıkesirspor kaderine terk edildi. Biz geçmişte Balıkesirspor taraftarlarının maddi manevi fedakâr destekleriyle Balıkesirspor'u 3. Lig'den Süper Lig'e çıkardık.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İSMAİL OK (Devamla) - Sözümü toparlıyorum.

BAŞKAN - Toparlayın lütfen.

İSMAİL OK (Devamla) -. Seçim meydanlarında "Yücel Başkan, Balıkesirspor Şampiyon" diyen Sayın Belediye Başkanını bu sözlerini tutmaya davet ediyorum. Ne söz verdiyse tam tersini yaptı. "Kimsenin işiyle, aşıyla oynanılmayacak." dedi, yaklaşık 700 işçinin -ki bunlardan önemli bir kısmı Meclisten geçirdiğimiz yasayla taşeronların "Kadroya geçtik." diye kurban kestiği, mevlit yaptığı kardeşlerimiz- işine son verdi. "Balıkesirspor

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki