Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 2. Yasama Yılı
78. Birleşim 15 Mayıs 2019 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 56 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
önergeyle bunu gidereceklerini söyledi. Ama işte kanunlarımızda böyle giderayak, hızlıca, tartışılmadan, üzerinde yoğunlaşılmadan yapılıp hızlı bir şekilde tekrarına düşmek gibi bir yol ve yönteme gidiliyor ve bunlar maalesef, aslında usul ekonomisi açısından da ciddi sıkıntılar yaratıyor.

Tabii, Kapadokya'nın korunması son derece önemlidir ama yanında Ihlara, bakın, yine on iki bin yıllık bir tarihî şehir olan Hasankeyf bugün sular altında bırakılıyor. Anadolu'daki her bir tarihî, doğal güzellik hepimizin, insanlığın ortak mirası. Bakın, yine Çin Seddi'nden sonra en uzun surlar Diyarbakır Surları bugün bakımsızlıktan yıkılıyor, burçlarının taşları dökülüyor ve bu Hükûmet döneminde hiçbir önlem alınmadı. Sur'da onlarca tarihî mekân yerle bir edildi, hiçbir önlem alınmadı.

Tabii, bu doğanın, tarihin korunması önemli ama -her şeyden önemlisi- bu ülkede bir toplumsal barış her şeyin önündedir değerli arkadaşlar. Bakın, bugün Türkiye'nin cezaevlerinde 3 binin üzerinde insan bu ülkeyi yöneten Hükûmet çıkardığı, altına imza koyduğu ulusal ve uluslararası anlaşmalara uysun diye bedenini açlığa yatırmış durumda, 3 binin üzerinde insan. Ve yüzlerce anne, her gün, haberlerde, sosyal medyada, gerçi yandaş medya bunları vermiyor ama… Her gün anneler, çocukları ölmesin diye cezaevlerinin önünde tartaklama görüntülerini yaşıyoruz.

Değerli arkadaşlar, anneler iki gündür Mecliste. Dün bizim grup toplantımıza geldiler ve tek istekleri var: "Bu ülke, hukukuna uysun ve cezaevlerinde çocuklarımız ölmesin." Şu anda bizim grup salonundalar. Ben burada tüm partilerin grup başkanlıklarına bir çağrıda bulunuyorum: Gelin, birer komisyon kurun, annelerle görüşün; bu anneler ne istiyor, neden buradalar, neden ağlıyorlar ve neden her gün cezaevlerinin önünde bu hakarete maruz kalıyorlar, bir de onlardan dinleyin. Çok zor değil insanlarınızla konuşmak, çok zor değil değerli arkadaşlar. Bakın, grupta bekliyorlar sizleri.

Dün Meclis Başkanıyla görüştüler, hiçbir şey gelişmedi. Değerli arkadaşlar, bugün 30 kişi ölüm orucuna girmiş durumda ve her geçen saniye cezaevlerinde acı bir haberin gelmesine doğru bir işleyiş gösteriliyor, her an olumsuz bir haberin çıkma ihtimali var. Gelin, birbirimize kulak verelim; gelin, annelerimizi bir dinleyelim ne istiyorlar diye. Bunun siyaset malzemesi yapılmasına hiç ihtiyaç yok değerli arkadaşlar. Bu bir insanlık sorunudur ve istenen talep öyle yeni yasalar yapmanızı gerektiren bir talep değil; insanidir, hukukidir, ahlakidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda der ki: "Her yurttaş mahkeme önünde aynı haklara sahiptir. Hükümlü de olsa, tutuklu da olsa her hükümlü ve her tutuklu aynı haklara sahiptir." Ama siz şu veya bu gerekçeyle birilerine farklı bir uygulama yaptığınızda…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayalım.

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Bitiriyorum Sayın Başkanım.

…Anayasa'yı bir yerinden esnetip, bir yerinden bükerseniz işte bugün yaşadığımız tüm hukuksuzlukların da önünü açmış olursunuz.

Değerli arkadaşlar, bugün, yine, Mir Celadet Bedirhan 1932 yılında Hawar (Çığlık) dergisini çıkardı ve bu dergi 23'üncü sayısını hem Arapça hem Latin dilinde yazıyor. 23'üncü sayısından itibaren Latin alfabesine geçiyor. Kürt diline ciddi hizmetler veriyor ve o günden bugüne 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'dır. Ben burada tüm halkların dil bayramlarını kutluyorum. Gelin -bu ülkedeki her dil bizim bir zenginliğimizdir- sadece Kürtçeyle ilgili değil, burada, bu coğrafyada yaşadığı UNESCO tarafından ifade edilen 38 dille ilgili devlet bir önlem alsın. Bakın, UNESCO verilerine göre 18 dil ölmüştür bu coğrafyada, ölmüştür.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Sayın Başkanım, bitireceğim.

BAŞKAN - Peki, toparlayın.

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Her bir dilin ölümü insanlığımızın bir parçasının ölümüdür diyorum. Gelin, bu noktada el ele verelim, bu ülkede hep beraber adil, eşit, özgür bir yaşamı kuralım diyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Şahıslar adına son söz talebi Trabzon Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Örs'e aittir. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Süreniz beş dakika Sayın Örs.

HÜSEYİN ÖRS (Trabzon) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci bölümüyle ilgili şahsım adına söz almış bulunuyorum. Hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, konuşmama başlamadan önce bir hususu dile getirmek, dün ve bugün hem Trabzon yerel medyasında hem de ulusal medyada yer alan görüntülü haberlere dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Haberde yer alan görüntülerde Esenler Belediye Başkanı ve AK PARTİ İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Tevfik Göksu'nun hem de bir iftar programı sırasında yaptığı konuşmada 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Sayın Ekrem İmamoğlu'nun şahsı üzerinden tüm

51

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki