Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 2. Yasama Yılı
44. Birleşim 10 Ocak 2019 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 69 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
"Futbol kulüplerinin borcu" deyince de yani bir esnaf borcunu ödemediği zaman taşınmazına, gayrimenkullerine, araçlarına nasıl ki haciz konuluyor, mal varlığından devletin alacağı tahsil ediliyorsa futbol kulüpleri de yabancı futbolcularını satsınlar, borçlarını ödesinler. Netice itibarıyla 2003 yılından bu tarafa Türk futbolunun uluslararası arenada bir başarısını göremedik. Demek ki yabancı futbolcuların çokça ülkemizde olması problemi çözmüyor. Geçen, arkadaşımızla maç seyrediyorduk, dedik ki "Bakalım, hangi takımda Türk futbolcusu daha çoksa onu tutalım." Ama maalesef iki takımı da tutamadık. Bu arada, ben Trabzonsporu bu anlamda tebrik ediyorum. Yaklaşık 19 futbolcuyu alt yapıdan kampa götürmüştür, bunlardan 7-8 tanesini de A takıma kazandırmıştır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın Sayın Erel.

AYHAN EREL (Devamla) - Türk futbolu bir an önce öz kaynaklarına dönmelidir diyorum.

Başkanıma geçmiş olsun diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.

Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir.

29'uncu maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… 29'uncu madde kabul edilmiştir.

Sayın Özen, sisteme girmişsiniz.

Buyurun.

V.- AÇIKLAMALAR (Devam)

43.- İstanbul Milletvekili Zeynel Özen'in, 37 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin torba yasa değil çuval yasa olarak adlandırılması gerektiğine, "Mescitsiz okul kalmasın." projesiyle din derslerinin salt bir inancın ibadethanesi altında farklı inançlardaki çocuklara dayatılmasının kabul edilemez olduğuna ilişkin açıklaması

ZEYNEL ÖZEN (İstanbul) - Değerli Başkan, bunu torba yasa olarak adlandırıyoruz, oysa yanlış bir terim, aslında bunlar çuval yasa çünkü bunlar torbaya sığmaz. Biz de Meclis olarak bu çuval yasalarda çuvallıyoruz.

Değerli Başkan, İnsan Vakfı diye bir vakıf var, kurucularını biliyorsunuz. Bir önerisi var: "Mescitsiz okul kalmasın." projesini Millî Eğitim Bakanlığına onaylatıp sponsor oldu. Bu projeye göre tüm din dersleri öğrencilere mescitlerde verilecek. Alevilik gibi bu toprakların birçok kadim inancını asimile etmeye çalışan Diyanet kafası, maalesef devletin tüm birimlerine hâkim olarak geleceğimizi yok etmeye devam ediyor. "Mescitsiz okul kalmasın." projesiyle Alevi çocuklarına ibadethanesi olmayan bir yerin dayatılması çok açık ve net insanlık suçudur.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ZEYNEL ÖZEN (İstanbul) - Değerli arkadaşlar, biz Aleviler mescide, kiliseye ve sinagoga karşı değiliz. Fakat din derslerinin zorunlu olması başlı başına bir insan hakkı ihlali olduğu gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde onaylanan karara göre, din derslerinin salt bir inancın ibadethanesi altında farklı inançlardaki çocuklara dayatılması asla kabul edilemez, biz Aleviler olarak da kabul etmiyoruz.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Sayın Çelebi…

44.- Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi'nin, 16 ve 19'uncu Dönem Ağrı Milletvekili Mikail Aydemir'e Allah'tan rahmet dilediğine ilişkin açıklaması

EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Teşekkür ediyorum Başkanım.

Başkanım, 16'ncı ve 19'uncu Dönem Ağrı Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde görev yapan ve bölgemizin çok sevilen sayılan bir insanı Mikail Aydemir vefat etmiştir. Ben burada ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yüce Meclisin özelinde başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Hepinize saygılarımı sunuyorum.

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Teşekkür ederim.

Sayın Işık…

45.- Muş Milletvekili Mensur Işık'ın, Muş ili için eğitim ve araştırma hastanesine ihtiyaç olduğuna ilişkin açıklaması

MENSUR IŞIK (Muş) - Sayın Başkan, Muş için araştırma hastanesi çok ciddi bir ihtiyaçtır. Her gün neredeyse Muş'tan onlarca mesaj almaktayım. Muş'taki yerel yönetimler ve sivil toplum kurumlarının, herkesin ortak talebidir bu. Bu bizim de talebimiz ve bu Muş için ciddi bir ihtiyaçtır, aynı zamanda Muş'un hakkıdır.

Sayın Binali Yıldırım iki yıl önce Muş'ta yapmış olduğu bir mitingde Muş'a 400 yataklı bir araştırma hastanesi sözü vermişti ama iki yıldır bunu hiçbir şekilde gündeme getirmemektedir. Niyeti unutturmak ama biz bunu asla unutmayacağız ve Muş'a araştırma

68

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki