Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 2. Yasama Yılı
27. Birleşim 06 Aralık 2018 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 81 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Bülbül, devam edin.

KEMAL BÜLBÜL (Devamla) - Teşekkür ediyorum.

Bu kadar ağır bir konuyu bu kısa sürede toparlamak da biraz zor ama…

Şimdi, burada engellilerin bize ilettikleri sorunlar, fiziki sorunlar, kent planlamasından kaynaklı sorunlar, yasalardan kaynaklı sorunlar var ama en temel sorun yasalardan kaynaklı sorunlar. Yasalar o kadar karmaşık ve anlaşılmaz ki uygulaması o kadar zor ki o kadar bürokratik problemler var ki dışarıdan bir insan değil, bire bir karşılaşan ve yaşayan bir insan olarak ifade ediyorum. Dolayısıyla Parlamentonun, bizim, milletvekillerinin, bu kurumun bu yasaları tek bir kalemde toplamak, anlaşılır kılmak, izah etmek, sorunları çözmek ve yardımcı olabilecek, sorunları çözecek en temel şekilde ifade etmek gibi bir görevi var.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Bülbül, konu engelliler. Ben süre ilave edeyim, siz selamlamanızı öyle toparlayın.

KEMAL BÜLBÜL (Devamla) - Teşekkür ediyorum duyarlılığınız için Sayın Başkan.

Bitirirken şu anda tedavi görmekte olan İstanbul Vekilimiz Musa Piroğlu, Parlamentoda bulunan değerli engelli vekillerimiz ve birçok engele rağmen yaşamını idame ettirmeye çalışan, yaşamını sürdürmeye çalışan; duygusuyla, düşüncesiyle, erdemiyle insanlığa ve bize hizmet eden sevgili engellileri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Tekrar ediyorum, Parlamentomuzun bu sorunları çözmek için özellikle hakları teşkil eden, temsil eden, düzenleyen bu yasal düzenlemeyi anlaşılır ve uygulanabilir kılmak, bunu yapabilmek için temel bir sorumluluğumuz var değerli arkadaşlar.

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ediyorum. (HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Bülbül.

Değerli milletvekilleri, gündem dışı ikinci söz Hatay'ın ekonomik sorunları hakkında söz isteyen Hatay Milletvekilimiz Sayın Mehmet Güzelmansur'a aittir.

Buyurun Sayın Güzelmansur. (CHP sıralarından alkışlar)

MEHMET GÜZELMANSUR (Hatay) - Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; Hatay ilimizin ekonomik sorunları dile getirmek üzere gündem dışı söz aldım. Sizleri ve ekran başında izleyen tüm yurttaşlarımızı saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime başlamadan önce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün empati ve dayanışmayı artırarak her türlü eşitsizliği gidermeye vesile olmasını diliyorum.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Hatay çan, hazan ve ezan sesinin birleştiği, tüm din ve inançların bir arada yaşadığı hoşgörü ve kardeşlik şehridir. Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan, deniziyle, 14 kilometrelik eşsiz kumsalıyla, arkeolojik zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle, 600'ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidini barındıran mutfağıyla muazzam potansiyeli olan bir turizm şehridir. Avrupa'nın ve Türkiye'nin Orta Doğu'ya açılan kapısı olması özelliğiyle hem ticaret hem de önemli bir lojistik merkezidir. Türkiye'nin en verimli topraklarından olan Amik Ovası'yla altın değerinde bir tarım şehridir. Çimento, demir çelik, filtre üretiminde Türkiye'nin öncü illerinden biri olmasıyla önemli bir sanayi şehridir. Ancak Hatay iktidarın yanlış Suriye politikasından dolayı biraz önce saydığım potansiyellerini gereği gibi kullanamamaktadır. 2011'de başlayan Suriye kriziyle ve sınır kapılarının kapanmasıyla ihracatımız geriledi. 2012'de 6,5 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2016 sonunda 4,3 milyar dolara geriledi. Sadece sebze ve meyve ihracatımız 110 milyon dolar düştü. Türkiye'nin 2'nci büyük tır filosuna sahipken ne yazık ki şu an 3'üncü sıraya geriledik. Turizm gelirlerimiz dramatik bir şekilde düştü. Bavul ticaretinin bitmesiyle Hatay'ın simgesi olan Uzun Çarşı'mız 750 bin dolar günlük ticaret hacmine sahipken şu an 50 bin doların altına geriledi. 500 bin Suriyelinin ilimizde yaşamaya başlamasından bu yana Türkiye'de enflasyonun en yüksek artış kaydettiği il Hatay'dır. İşsizlik oranı en yüksek illerden biri yine Hatay'dır. Şu an, Hatay, Türkiye'nin en mutsuz 4'üncü ili. Bunu TÜİK söylüyor, ben söylemiyorum.

Değerli milletvekilleri, Hatay halkı engin hoşgörüsü ve misafirperverliğiyle ekmeğini, suyunu, sokağını, hastanelerini Suriyeli misafirlerle paylaşmaktadır, gücünün yettiği noktaya kadar da bunu devam ettirecektir ancak iktidarın, Suriye krizinin Hatay ekonomisinde tahribat yapmıyormuş gibi davranması, 500 bin Suriyeli Hatay'da yaşamıyormuş gibi icraatlarını şekillendirmeye devam etmesi de adalet ve güven duygusunu zedelemektedir.

Şimdi, ben, size, iktidarın resmî istatistiklerde görmezden geldiği gerçek rakamları vereceğim. Hatay'da yaşayan 500 bin Suriyeli yok sayılmayıp hesaplara dâhil edildiğinde Hatay'da nüfus yoğunluğu yani kilometrekareye düşen kişi sayısı 270 değil 356'dır. 10 bin kişiye düşen hastane yatak sayısı 25 değil 20'dir. Yıllık kişi başına düşen gelirimiz de ortalama 1.515 dolara kadar gerilemiştir. Suriyeli çocukların okullarda eğitim görmeye

2

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki