Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 3. Yasama Yılı
45. Birleşim 22 Aralık 2017 Cuma

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 112 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
yasasının, örneğin yarın gündeme gelebileceği söz konusu olmuştu ve orada dedim ki: Bu tasarı gündeme gelecekse eğer lütfen bunu bize önceden iletin, önerilerimizi iletebilelim çünkü gerçekten önemli bir şey. Taşeron sistemine biz bütünüyle karşıyız aslında, böyle bir sistemi kabul etmiyoruz, herkesin kalıcı kadroyla çalışmasını düşünüyoruz, bu şekilde olması gerektiğini ifade ediyoruz ama madem böyle bir şey yapıyorsunuz, bari o zaman kaçırmayın bunu kimseden, getirin, biz önerilerimizi iletelim, insanların taleplerini iletelim, buna göre bir düzenleme yapılsın dedik. Ha, tabii "Daha taslak hazır değil." dendi bize. E, ne oldu şimdi? Meclis tatile giriyor, ondan sonra KHK'yla çıkarıyoruz. O zaman diğer partileri kapatın arkadaşlar, gerçekten. Her şeyi kendiniz yapacaksanız bize ihtiyaç yok bu Mecliste. Ya bunu hep beraber yapacağız ya insanların sorunlarını, önerilerini dile getirerek, temsil ettiğimiz insanları gerçekten temsil ederek yapacağız ya da o zaman deyin ki: "Bu ülkenin tek temsili biziz; tek parti rejimidir, biz temsil ediyoruz. Sizlerin düşüncelerine gerek yok. Biz KHK'yla her şeyi hallederiz zaten; Meclis kapalıyken de hallederiz, açıkken de hallederiz; oradan söylerler, hallederiz; buradan söylerler, hallederiz." Şimdi, en azından kendi siyasi etiğimize, konuşmalarımıza sadık kalarak davranmamız lazım ama yeni yıl öncesi falan, hani, bir güzellik, bir parmak bal, bunu yapmak istiyorsanız gerçekten bizim günlerce ama günlerce yazıştığımız sağlıkçılar var. 1.295 sağlıkçı neden beklediklerini bilmeden bekliyorlar ve her gün, her gün bu sorunu iletiyorlar, sizlere de iletiyorlardır eminim. Mesela onların atamasını yapabilirsiniz.

Saygılar sunarım. (HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Efendim, söz sırası, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Sayın Özgür Özel'de.

Buyurun Sayın Özel. (CHP sıralarından alkışlar)

Süreniz üç dakikadır.

CHP GRUBU ADINA ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Adalet ve Kalkınma Partisi, grup önerisi hakkında söz alıp muradını anlatmadı. Bunu yapmasını beklerdik. Muhalefet partilerinin de bu konuda konuşmadan sessiz bir anlaşmayla ara verme… Yani on beş günlük bir tatile Meclisi sokmayı arzu ediyorlar. Bir kez, ülkede sorunlarına çözüm bekleyen toplumun tüm kesimleri dururken ve yeni yıl yaklaşırken atanamayan öğretmeninden uzman çavuşlarına, emeklilerden emekçilere kadar bu kadar sorun varken Meclisin böyle uzun bir tatile girmesini hiçbir zaman doğru bulmadık. Ama bu sefer özel bir durumla da karşı karşıyayız. Özel durum şu: Yaklaşık 1 milyon kişiyi doğrudan etkileyen, aileleriyle toplumun 4-5 milyon kişisini etkileyen, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 7 Haziran ve 1 Kasım seçim bildirgelerinde ortaya konduktan sonra büyük bir toplumsal beklentiye dönüşen taşerona kadro meselesi var. Bu konuda bir önceki Başbakanın verdiği açık söz var. Bugüne kadar tutulmayan bir devlet sözü var ve 31 Aralık-1 Ocak gecesine kadar bu konuya çözüm getirileceğine dair bir beklenti var. Burada, CHP olarak Taşeron İşçilik Çalıştayı'nda yapılmayanı yaptık ve tüm sendikaları, DİSK'i, TÜRK-İŞ'i ve HAK-İŞ'i, üç konfederasyonu bu konuda bir araya getirdik. Üçü, ortak taleplerin altına ıslak imza attılar. Taşeron işçilerin temsilcileri geldi, gitti ve biz kamuoyuna ve iktidara şunu söyledik: Bu üç konfederasyonun taleplerinin, taşeron işçilerin temsilcilerinin taleplerinin karşılandığı bir düzenlemeyi yukarıda, Plan ve Bütçe Komisyonunda birkaç saat içinde geçirmeye, ardından Genel Kurulda bir saati bulmayacak bir sürede hızla yasalaştırmaya biz varız. Alınan sözlerden görülüyor ki bütün muhalefet partileri var ama iktidar partisi diyor ki: "Siz evinize gidin, siz memleketinize dönün; biz, Meclisin 23 Nisan 1920'de kazanılmış halk adına yasa yapma yetkisini, OHAL ilanıyla elinden alıp kullandığımız Meclisin yetkisini kullanarak bunu OHAL KHK'siyle yapacağız. OHAL KHK'si terörle mücadele için Meclisten alınmış bir yetkidir, taşeron işçilerinin umutlarını yok etmek üzere kesinlikle kullanılamaz. (CHP sıralarından alkışlar)

Eğer beklentiyi karşılayacaksınız hodri meydan. Muhalefet diyor ki: "Gelin yapalım." Ama 1 milyon kişi beklerken sadece 230 bin kişiyi tatmin edeceksiniz. İşin önemlisi, KHK'yle çıkardığınız için hukuk yolunu kapayacak ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine göre yapılacak başvuruların önüne geçecekseniz, bu, taşeron işçilere yapılmış büyük bir haksızlık olur, buna direnmeye devam edeceğiz.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Özel.

Efendim, grup önerisi olduğu için iki kişinin söz talebi var birer dakikalık. Sayın Yeşil, Sayın Balbay; ikinize oturduğunuz yerden birer dakika söz vereceğiz.

Buyurunuz Sayın Yeşil.

NİHAT YEŞİL (Ankara) - Sayın Başkanım, çok teşekkür ediyorum.

Benim taşeron işçilerle ilgili bir söz talebim olmuştu. Özellikle sayın grup başkan vekilimiz zaten dile getirdi. Bizim tüm gruplardan ricamız şu: Bu taşeron işçilerinin haklarının mutlaka Meclisten geçirilmesini talep ediyoruz.

3

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki