Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 3. Yasama Yılı
45. Birleşim 22 Aralık 2017 Cuma

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 115 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bu karar, savcı tarafından, bir ay sonra…

ALİ ÖZCAN (İstanbul) - Battal davasını bırak, kendine gel! Sorduğumuz sorulara cevap ver!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - …yani onun kamu görevi yapmayacağına ait iddia ettiği karar ağustos ayında verildi. Ben ağustos ayından beri, maalesef, Kato'da olduğumdan dolayı, maalesef, Herekol'da, maalesef, yiğitlerimizin yanında, Türkiye'de terörle mücadele ettiğimden dolayı üç ay, dört ay geciktim. Özür diliyorum milletimden! (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Sen kendini anlat, kendini.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bak, küfürlü konuşma!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Hayır, hayır, küfür yok.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bak, küfürlü konuşma!

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Küfür etmedi ki.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bak, küfürlü konuşma!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Küfür etmedi ya.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Küfür etmedi ki "Sen kendini anlat." dedi.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen… Sayın milletvekilleri, bakın, kürsüde hatip var, sizin de hatibiniz vardı, müdahale etmeyin.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bak, küfür ediyorsun! Bak, küfür ediyorsun! Bak, küfür ediyorsun!

BAŞKAN - Sayın Soylu, Sayın Bakanım, Genel Kurula hitap edin.

Buyurun.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Ama, Sayın Başkanım, küfür yok.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Ve yine burada Erguvan Barış Parkı meselelerden bir tanesi. 670 metrekare kendi kurduğu sitenin önündeki parka bir taraftan büfe ve kafeterya yapma izni veriyor, sonra 3 bin metrekareye çıkarıyor, sonra o kafeteryanın yerine 4 lüks restoran yapıyor, yaptırıyor.

ALİ ÖZCAN (İstanbul) - Ankara Belediye Başkanı Mustafa Tuna mı yaptı bunu Çankaya'da?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Peki kime, kime? Ben size söyleyeyim: Bakın, imar durumu uygun olmayan bir yere ve belediye meclisinden ihale kararı alıyor. Büyükşehir belediyesi imara aykırılıkları bildirmesine rağmen gerekli işlemleri yaptırmıyor. On sekiz gün sonra -bu ismi hatırlayacaksınız- Buz Rezidans'taki ortaklarına Buz İnşaat Şirketini kurduruyor, yıllık 33 milyona kiraya vermiş olduğu yeri, orayı 3 bin metrekareye çıkardıktan sonra bir yılda 1,5 milyon kiraya vererek 1 milyon 467 milyon lira haksız kazanç sağlıyor.

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Bravo(!) Harika(!)

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Devamla) - Bunu kim yapıyor? Bunu buradaki belediye başkanı yapıyor. On sekiz yıl haksız kazancın bedeli 25 milyon lira. Biz haksız iş yapmayız.

Kılıçdaroğlu'nun "Suç yok." dediği dosya, 30. Asliye Ceza Mahkemesinde -biraz önce söyledim -şu anda bu cezada kamu haklarından yoksun bırakılmasını ve aynı zamanda da haksız mal edinme suçunu ortaya koymaya çalışıyor. Yetmedi, bütün bunlarla birlikte haksız mal edinmede 7,5 milyon liradan 1.600 metrekare eve kadar, daha bu işin başlangıcı olduğunu söyleyeyim. Ben dosyaların nereye gittiğini, nasıl olduğunu acaba bir yanlış yapmayalım, bir eksiklik yapmayalım, bir haksızlık yapmayalım, bir mağduriyet oluşturmayalım diye tek tek inceleyerek ortaya koyuyorum.

Ve yine size söylemek isterim. Bütün bunlarla beraber, özellikle, evet, bakın bir dosyada da arkadaşınız suçu kendisi kabul ediyor. Bir dosyada, imar mevzuatıyla ilgili dosyada diyor ki: "Ben suç işlemedim ancak hakkımda beraat verilmeyecekse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul ediyorum." Bakın, yani -avukat olanlar var- herkes mahkemelerde feryat eder "Ben suç işlemedim." diye, suçu alacağını görüyor ve diyor ki: "Hükmün ertelenmesinin geri bırakılmasını..."

Buz Rezidans, burada her şey var; ortak var, İmar Komisyonu Başkanı var, her şey var ama burada garip ne var biliyor musunuz? Bakın, men dakka dukka, çalma kapımı çalarlar kapını. Özhaseki'ye iftira ettiler, "Kızının dairesi var." dediler, çıkmadı ama burada çıktı bak. Biz aileye girmeyiz, bak, bu yanlış bir iştir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) "İmar Komisyonu Başkanının 400 dairesi var." dediler, adamın kendi yerinden verdiği ve kat karşılığı aldığı 4 daire sebebiyle "400 dairesi var." dediler ama İmar Komisyonu Başkanı, burada malı götürmüş belediye başkanıyla beraber, men dakka dukka, çalma kapımı, çalarlar kapını.

Yetmedi; size bir ibret belgesi daha gösteriyorum: Nurhan Kahvecioğlu. Kim bu kadın? Kim? Bu Buz Rezidans'ta o belediyeden yerin alınmasını temin edebilmek için, belediyenin oradaki arazisini yüzde 50 ucuza daha iyi alabilmek için üstüne verilen… Ama

111

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki