Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
104. Birleşim 12 Haziran 2017 Pazartesi

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 70 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
BAŞKAN - Sayın Yıldırım, dinleyeceğim sizi.

III.- YOKLAMA

BAŞKAN - İç Tüzük'ün 72'nci maddesine göre verilen görüşmelere devam edilmesine dair önergenin oylamasından önce istem üzerine yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı bulunamamıştı.

Şimdi tekrar yoklama yapacağım.

Yoklama için iki dakika süre veriyorum.

(Elektronik cihazla yoklama yapıldı)

BAŞKAN - Toplantı yeter sayısı yoktur.

Sayın Yıldırım, İç Tüzük'ün 60'ıncı maddesine göre söz talebiniz olduğunu görüyorum.

Buyurunuz.

V.- AÇIKLAMALAR (Devam)

27.- Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın, TBMM Başkan Vekili Pervin Buldan'ın Diyarbakır'da maruz kaldığı muameleye ilişkin açıklaması

AHMET YILDIRIM (Muş) - Sayın Başkan, şimdi, araya gitmeden önce… (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, görüşmeler devam ediyor, henüz birleşimi kapatmadım.

Sayın Yıldırım, siz konuşmanızı yapınız efendim.

AHMET YILDIRIM (Muş) - Şimdi, araya gitmeden önce sayın grup başkan vekili kalktı, ramazanın bir hassasiyetinden söz etti. Şüphesiz, burada bulunma hâllerimizi, bu gibi önemli günleri göz önünde bulundurarak bir yandan çalışma takvimimizi ve performansımızı belirleriz ama bir yandan da bu ayın hassasiyeti kişiye ya da gruba özgü olarak ele alınmaz. Bakın, tam araya gidildiği saatlerde, Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Pervin Buldan yarın Diyarbakır'da bir iftar yemeğine katılmak üzere Diyarbakır'a varıyor, otele yerleşiyor ve polisler otele geliyor. Burada, Sayın Buldan'ın herhangi bir yakalama, herhangi bir zorla getirme kararı yok; polislerden ulaşan avukatlar neden geldiklerini ve belge istiyorlar…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Mikrofonunuzu açıyorum Sayın Yıldırım.

Buyurunuz.

AHMET YILDIRIM (Muş) - Polisler belge olmadığını ama isteniyorsa savcılıktan getirilebileceğini söylüyorlar. Ancak çete devletlerinde olabilecek, haydutvari bir yöntemle, ellerinde bir belge yok, herhangi bir yakalama, zorla getirme kararı yok; sizin mevkidaşınızın önünde, şu anda, yetmiş beş dakikadır otel kapısında 10 polis bekliyor ve sözüm ona belge getireceklerini söylüyorlar, bir gözaltı işlemi yapacaklarını söylüyorlar. Meclis Başkan Vekili, hakkında herhangi bir karar olmadığı hâlde bu muameleye maruz kalıyorsa bu iktidar döneminde normal yurttaşın başına neler getirileceğini varın siz düşünün.

Sizden özel istirhamımdır bugün oturumu yöneten Sayın Başkanımız olarak, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından bu konuda, mevkidaşınızla ilgili bu uygulamaya dönük bilgi almanızı özellikle rica ediyorum.

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Yıldırım.

Birleşimi kapattıktan sonra bu konuda sayın bakanlardan bilgi almak için kendilerini arayacağım.

Sayın milletvekilleri, toplantı yeter sayısı ikinci defa da bulunamadığından, alınan karar gereğince kanun tasarı ve teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için 13 Haziran 2017 Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum.

İyi geceler diliyorum.

Kapanma Saati: 21.23

70

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki