Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
63. Birleşim 20 Ocak 2017 Cuma

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 103 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
yarattı, olaydan on beş dakika sonra bütün doktorlar oradaydı, hastane hazırdı ve müdahale edildi, onun için Allah'a şükürler olsun ki şu anda yaşıyor Hülya Hanım. Bundan sonra da dua edip Allah'a yalvaracağız ki tekrar aramıza dönsün.

Sadece, orada yaşadığım bir olayı da sizinle paylaşmak istiyorum. Kan vermek için gelen insanlar tabii belli bir müddet sonra kan yeterli olunca geri döndüler fakat hastane tanımadığım birçok insan bekliyordu ve ağlıyordu orada. Dediler ki: "Aşağıda bir arkadaş var, 30 yaşlarında bir Anadolu çocuğu, durmadan ağlıyor, seninle görüşmek istiyor." Ben de aşağıya indim -tanımıyorum kendisini, büyük ihtimalle o da beni hayatında ilk defa görmüştür- dedim ki: "Kardeşim, bekleme artık, kan ihtiyacı kalmadı." Dedi ki: "Biliyorum kan ihtiyacı kalmadı ama benim burada beklememin sebebi belki bir organa ihtiyaç vardır, bütün organlarımı vermeye geldim ben." (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Şimdi, işte, Türk milleti böyle bir millet. Bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bu ülkede neden bu noktaya geldik bir kez daha hep beraber düşünelim.

Ben teşekkür etmeye geldim. (MHP, AK PARTİ, CHP, Bakanlar Kurulu ve Komisyon sıralarından alkışlar) Ben teşekkür etmeye geldim hepinize çünkü tek tek arayıp teşekkür edemeyeceğim. Hülya Hanım'ın durumu stabil devam ediyor. Yani "Birkaç saat bile yaşayamaz." denen hasta Allahutaala'nın takdiriyle yedinci gününe girdi, ne ileri gidiyor ne geri. Biz de dua ediyoruz, sizlerden de dua etmenizi istiyoruz ki inşallah gözünü açacak. Benim söyleyeceklerim bu kadar.

Ben, hepinize tekrar teşekkür ediyorum hiçbir parti ayrımı yapmadan, hiçbir grubu bir tarafa bölmeden. Bana çok destek oldunuz, destek olmaya da devam ediyorsunuz. Ben hepinize teşekkür ediyorum.

Saygılar sunuyorum. (Alkışlar)

BAŞKAN - Sevgili Saffet Sancaklı, bütün dualarımız sizinle, bütün dualarımız Hülya Hanımla.

Tekrar geçmiş olsun.

ALİ ÖZCAN (İstanbul) - Sayın Başkan, böyle bir acı bütün Parlamentoyu bir araya getirmişken niye Anayasa'yı hep birlikte yapamıyoruz?

Niye Anayasa'yı üçte 2 çoğunluk, bütün ülke kabul edemiyor? Yarısı kabul ediyor, yarısı kabul etmiyor.

Benim size söyleyeceğim son söz: Memleketi bölmeye izin yok.

X.- KANUN TASARI VE TEKLİFLERİ İLE KOMİSYONLARDAN GELEN DİĞER İŞLER (Devam)

A) Kanun Tasarı ve Teklifleri (Devam)

1.- Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Grup Başkanvekilleri Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş ile 310 Milletvekilinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/1504) ve Anayasa Komisyonu Raporu (S. Sayısı: 447 ve 447'ye 1'inci Ek) (Devam)

BAŞKAN - Teklifin 18'inci maddesinin gizli oylamasına başlıyoruz.

Gizli oylamanın ne şekilde yapılacağını arz ediyorum:

Komisyon ve Hükûmet sıralarında yer alan kâtip üyelerden Komisyon sırasındaki kâtip üyeler, Adana'dan başlayarak Denizli'ye kadar, Denizli dâhil ve Diyarbakır'dan başlayarak İstanbul'a kadar, İstanbul dâhil; Hükûmet sırasındaki kâtip üyeler ise İzmir'den başlayarak Mardin'e kadar, Mardin dâhil ve Mersin'den başlayarak Zonguldak'a kadar, Zonguldak dâhil; adı okunan milletvekilini ad defterinde işaretleyerek kendisine biri beyaz, biri yeşil, biri de kırmızı olmak üzere üç yuvarlak pul ile bu oylamaya özel mühürlü zarf verecektir. Milletvekilleri, Başkanlık kürsüsünün sağında ve solunda yer alan kabinlerden başka yerde oylarını kullanamayacaklardır. Vekâleten oy kullanacak bakanlar da yerine oy kullanacakları bakanın ilinin bulunduğu bölümde oylarını kullanacaklardır.

Bildiğiniz üzere, bu pullardan beyaz olanı kabul, kırmızı olanı ret, yeşil olanı ise çekimser oyu ifade etmektedir. Oyunu kullanacak sayın üye, adını ad defterine işaretlettikten ve kâtip üyeden üç yuvarlak pul ile oylamaya özel bastırılan mühürlü zarfı aldıktan sonra kapalı oy verme yerine girecek, oy olarak kullanacağı pulu burada zarfın içerisine koyacak ve diğer iki pulu ise ıskarta kutusuna atacaktır. Bilahare, oy verme yerinden çıkacak olan üye, oy pulunun bulunduğu zarfı Başkanlık Divanı kürsüsünün önüne konulan oy kutusuna atacaktır. Oylamada adı okunmayan milletvekiline pul ve zarf verilmeyecektir.

Kâtip üyesi arkadaşlar ve görevliler yerlerini aldı.

Şimdi, gizli oylamaya Adana ilinden başlıyoruz.

(Oyların toplanmasına başlandı)

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, kabinlere girilmesini uyarmanızı talep ediyoruz.

LEVENT GÖK (Ankara) - Efendim, sonuna geldik, hiç olmazsa arkadaşlarımız bir riayet etsin Sayın Başkan.

ENGİN ALTAY (İstanbul) - Evet, kabinlere girilmediği görülüyor buradan çok net olarak

HÜSNÜYE ERDOĞAN (Konya) - Kabinlere giriliyor, kabinlere giriliyor, usulüne uygun

92

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki