Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
58. Birleşim 14 Ocak 2017 Cumartesi

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 131 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
bağımsız yargı denetimi fiilen imkânsız hâle getiriliyor. Nasıl mı? Hakimler ve Savcılar Kurulunun 13 üyesinden 6'sını Cumhurbaşkanı doğrudan, kalan 7 üyesini de "parti başkanı" sıfatıyla kontrol ettiği Meclis aracılığıyla belirleyecektir. Böylece, bütün yargı örgütünün başı olan Hakimler ve Savcılar Kurulu, Cumhurbaşkanı ve onun siyasi anlayışına uygun olacaktır.

Yine, Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinin 12 üyesini bizzat kendisi, 3 üyesini de partisi aracılığıyla kontrol ettiği Meclis eliyle belirleyecektir. Böyle bir yargının bağımsızlığından bahsetmek olsa olsa milletin aklıyla alay etmek olacaktır. Bu Meclis derhâl bu tasarıyı geri çekmelidir diye düşünüyorum.

Saygılarımı sunuyorum.

BAŞKAN - Sayın Gürer…

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 2010'da değiştirilmesinin sonucunda o süreç darbe üretti. Bu kere yeniden değiştirilen madde, düşünülen felsefe ve siyasi arka planın da bir yerde göstergesi. Anayasa düzeninin, hukukun, yargının ve tüm temel hak ve özgürlüklerin yerinin ne olabileceği konusunda fikir veriyor. Yeni düzenlemeyle kuvvetler ayrılığı prensibine uygun olarak işleyen ve özellikle de yürütmenin ezici kuvvetine karşı vatandaş için bir güvence mekanizması olan kuvvet olmaktan uzaklaştırılıyor ve âdeta yürütmeye tabi olan bürokratik bir organa dönüştürülüyor. Yargı kuvvetinin niteliğini vurgulamak amacıyla, Anayasa'nın niteliğini vurgulamak amacıyla Anayasa'nın 9'uncu maddesine "tarafsız" kelimesi eklenerek verilmek istenen mesajla bu durum bağdaşıyor mu?

Ayrıca, ben de Saffet Sancaklı kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BAŞKAN - Sayın Gözgeç…

EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ (Bursa) - AK PARTİ, her sorunun çözümünde milleti hakem tayin etmiş bir partidir. Milletten korkanlar elbette ki "Millete güvenmiyoruz." demek yerine başka korkular ihdas etmektedirler. Sayın Abdullah Gül'ün Meclis tarafından seçilmesine karşı çıkıp 367 krizini yaratanlar o gün de aynı argümanları kullanmışlardı: "Cumhuriyet elden gidiyor." Gitmekte olan cumhuriyet midir yoksa gitmekte olan bürokratik oligarşi, millete rağmen vesayet odakları kurma hayalleri midir? Bu teklif vesayet odaklarını ortadan kaldıran, millet iradesini esas alan bir teklif midir?

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Hürriyet…

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: Bir kadın dünyayı değiştirebilir mi? Elbette değiştirebilir. O annenin yetiştirdiği evlat özgürlüğü isteyen tüm milletlere cesaret verdi, örnek oldu ve onu kimse kandıramadı. O evladı yetiştiren, Ata'mızın annesi Zübeyde Hanım'ı ölüm yıl dönümünde saygı ve minnetle anmak istiyorum.

Sayın Bakan, öncelikle şunu sormak istiyorum: İlk 4 madde tarafınızdan değiştirilecekse eğer ilk olarak bayrağımızdan mı, millî marşımızdan mı başlamayı düşünüyorsunuz. Malum, doları olan artık teröristten farksız, dolar terör örgütünün uyuyan hücreleri var mıdır sizce? Dolar terör örgütü üyelerini kendisini patlatmadan yakalamayı düşünüyor musunuz? Terör yuvası olan döviz bürolarını kapatmayı düşünüyor musunuz? Ülkeye dolarla yatırım yapmak isteyen yatırımcıya müdahaleniz olacak mıdır?

Bu sorularımı ciddiye alacak mısınız Sayın Bakan?

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Son olarak, Sayın Atıcı…

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli arkadaşlar, bir an için 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olduğunu düşünün. O darbe girişimi başarılı olsaydı ve şu anda FETÖ'cülerin başı Türkiye'de olsaydı ve bir Anayasa değişikliği yapmak isteseydi, acaba şimdi yapılan Anayasa'dan farklı ne yapardı? Eminim ki bütün yetkileri tek başına kendi elinde toplardı. Eminim ki Parlamentoda bulunan milletvekillerinin büyük çoğunluğunu kendisi seçmek isterdi. Yine eminim ki bu adam yargıya talimat verecek şekilde bir dizayn yapardı ve yine eminim ki bu adam basını da elinde tutardı ve bütün bu yetkileri kullanırken de sakalını bir şekilde sıvazlarken bıyık altından da gülerdi, tıpkı şu anda bakıp bize güldüğü gibi.

BAŞKAN - Evet, soruları cevaplandırmak üzere şimdi sözü Sayın Bakana bırakıyorum, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal'a.

Buyurun Sayın Ağbal.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Başkan, teşekkür ediyorum.

Üzerinde görüştüğümüz maddeyle esasen Hâkimler ve Savcılar Kurulunun yapısı yeniden düzenlenmektedir. Anayasa değişikliğinin geneline uygun olarak da Hâkimler ve Savcılar Kurulunun hem yapısı hem de buraya seçilecek üyelere ilişkin esaslar bu maddede düzenlenmektedir. Vekillerimizin çoğunluğu aynı konuya değindikleri için ben de maddede yapılan değişiklik hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Şu anda Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 22 asıl ve 12 yedek üyeden oluşmaktadır, daire sayısı 3'tür. Bu, mevcut durum. Burada yapılan değişiklikle Kurulun üye

80

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki