Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
58. Birleşim 14 Ocak 2017 Cumartesi

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 131 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
BAŞKAN - Sayın Atıcı…

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Sayın Bakan; şimdi okuyacağım maddelerden acaba hangisine karşısınız?

"1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı 'İstiklal Marşı'dır.

Başkenti Ankara'dır."

Bunların hangisine karşısınız Allah aşkına Sayın Bakan?

BAŞKAN - Sayın Gaytancıoğlu…

OKAN GAYTANCIOĞLU (Edirne) - Teşekkür ederim.

Mevcut sistemde olağanüstü hâl ilan yetkisi Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kuruluna aittir. Yetkinin bu şekilde Bakanlar Kurulu tarafından kullanılması, olağanüstü hâl ilanının kurul hâlinde tartışılmasına, tüm yönleriyle ele alınmasına ve Cumhurbaşkanının da fikir beyan etmesine olanak sağlamaktadır.

Bu teklifle, olağanüstü hâl ilan etme yetkisi yalnızca Cumhurbaşkanına bırakılacaktır. Toplum ve devlet hayatına ilişkin ciddi tehditlerin ortaya çıktığı bu en ciddi anlarda alınması gereken tedbirler konusunda yürütme organı içinde asgari bir tartışma ve kolektif karar alma olanağının ortadan kaldırılmak istenmesini doğru buluyor musunuz? Şu an kurul hâlinde karar verilmesine rağmen olağanüstü hâlin uzatılması kamuoyunda tartışılırken getirilmek istenen maddeyle önemli bir konuda yetkinin bir kişiye verilmesinin tartışılmaması, müzakere edilmemesi sizce doğru mudur?

BAŞKAN - Sayın Aydın…

Sayın Arslan…

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Teşekkür ediyorum.

Vekil arkadaşımız Enis Berberoğlu hakkında yaptıkları haber nedeniyle açılan ve sürdürülen davayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Dava, basına baskı değil mi?

Dünyada en çok tutuklu gazeteci olan bir ülkeyiz. Bu tablo Türkiye'nin içte ve dışta imajını ve itibarını düşürmektedir. Cumhuriyet gazetesi sahipleri ve yazarları 12 Kasımdan beri tutukludur. Ayrıca Ahmet Şık ve Hüsnü Mahalli de tutuklanmıştır. Şu anda 150'ye yakın gazeteci tutuklu bulunmaktadır. Basın ve medya üzerinde yargı marifetiyle yaptığınız bu baskılara ne zaman son vermeyi düşünüyorsunuz? Haksız olarak tutuklanan, yalnızca fikir ve düşüncelerini yazan gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları konusunda bir düşünceniz var mı? Bu yanlış kararları veren savcı ve hâkimler hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bir soruşturma açtı mı? Anayasa'da yapmak istediğiniz on sekiz maddelik değişiklikle yasama, yürütme ve yargı gücünü tek adamda toplamayı neden düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

Şimdi, sorulara cevap vermek üzere Sayın Bakanın mikrofonunu açıyoruz.

Buyurun Sayın Bozdağ.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu teklif incelendiğinde çok net bir şekilde görülecektir ki esasında teklif, yasama ve yürütmeyi birbirinden tam anlamıyla ayırmaktadır. Şu anda yürütme yasamanın içinden çıkmakta, yasamanın güvenine dayanmaktadır. Bu teklifle yürütme, bundan sonra doğrudan doğruya halkın iradesiyle, sandığa attığı oydan çıkacak, sandıktan çıkacak ve halkın güvenine dayalı olarak görevini yapacaktır. Bu, millî egemenliğin Meclisten alınıp Saray'a verilmesi değil, esasında millî egemenliğin doğrudan halka daha geniş kapsamda, yürütmeyi de seçme imkânı vererek yansıtılmasıdır. Sadece yasamayı seçen değil, yürütmeyi de seçen bir halkımız olacaktır; bu, millî egemenliği güçlendirecektir,

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Tek kişi seçiliyor Sayın Bakan.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - "Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir." ilkesinin sadece yasama için değil aynı zamanda yürütme için de doğrudan uygulanmasına imkân verecektir.

AYTUĞ ATICI (Mersin) - "Yürütme" dediğiniz sadece bir kişi; sadece bir kişi seçiliyor. Sadece bir kişi seçiliyor.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Bir kişi seçmeyecek, 50 milyondan fazla seçmen seçecek.

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Sadece bir kişiyi seçiyor.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Onlar verecek, onlar kullanacak.

Şimdi, bazı muhtarların suç işlediği iddiasıyla bazı kişileri ihbar etmeleri ayıp değil, günah değil, suç da değil. Teröristler herhangi bir köye geldiği zaman muhtarların "Burada terörist var." diye kolluk güçlerine ihbarda bulunması vatandaşlık görevidir.

70

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki