Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
23. Dönem 4. Yasama Yılı
98. Birleşim 29 Nisan 2010 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 40 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
Milletler onun için beş taneye yakın sözleşmeyi kabul etmiş. Türkiye, geçtiğimiz Hükûmet döneminde, Parlamento döneminde ve bugün biz bunların hepsini benimsemişiz, Parlamentodan geçirmişiz, uygulamaya koymuşuz, yirmi iki tane yasa çıkarmışız. Demin Sayın Canikli'nin bahsettiği yolsuzluk sıralamasında Türkiye, daha iyi noktaya gelebilmek için yirmi beş basamak atlamış. Bu önemli bir gelişme ama "Yeter mi?" diyorsanız, yetmez. Çünkü bu açık bir konudur. Bulunduğumuz nokta bugün bize yakışan, kültürümüze, tarihimize, insanımıza, insani değerlerimize yakışan bir nokta değil. Bunu daha ileri bir noktaya götürebilmek için yapmamız gereken ne varsa bunu yaparız ve yapmalıyız. Burada bu işlerin daha ileriye götürülmesindeki en büyük engel her meseleyi siyasetin kurbanı yapmış olmamızdır. Hâlbuki bu bir hukuki konudur, bu bir ahlaki konudur, buradan giderek siyaset bir şey yapmaya çalışır. Ama en evvel bunu bir karalama, bir suçlama kampanyasına dönüştürdüğümüz takdirde bu bizi sağlıklı bir sonuca götürmez, bu noktalarda daha ileri bir mesafe alabilmemizi de zorlaştırır.

Onun için, gerçekten, bu türlü denetim yollarını kullanacaksak en evvel bilgi edinme yollarını kullanalım. Bakınız, dün -kabul ettiğimiz birinci bölümü itibarıyla- bilgi edinme konusunu bir anayasal hak hâline getirdik. Geçtiğimiz dönemde bunun yasasını çıkarmıştık, şimdi anayasal hak hâline getiriyoruz. O yol kullanılabilir. Başka türlü, soru önergeleriyle, yazılı ya da sözlü soru önergeleriyle veya başka türlü bilgi edinme yollarıyla bunlar elde edildikten sonra siyaset kurumu suçlanacaksa o zaman bu suçlamaya gitmek lazım. Sonuçta ne oluyor bu yerli yersiz suçlamalarla? Her türlü yolsuzluğun merkezine getirip Parlamentoyu oturtuyoruz. Bu çok doğru değil. Bu Parlamento geçmişte de bugün de elinden geldiği kadar bu yolsuzlukların ortaya çıkması için çaba gösterdi ama ileri bir noktaya varamadıysa… İşte, delil olmadan herkes burada konuşuyor. Neden savcılığa işler götürülmüyor, onu da söyleyeyim. Çünkü 297'nci maddeye göre bir kişiyi bu kürsüden yerli yersiz suçlarsanız, başka bir yerde suçlar onu savcılığa vermezseniz bu bir karalamadır. Kim iddiasının arkasındaysa, kim o iddianın doğru olduğuna inanıyorsa götürecek bunu savcılığa verecek ama aslı çıkmazsa o zaman da 297'nci maddeyle, iftira suçuyla karşı karşıya kalır. "Ben her türlü suçlamayı yaparım ama ben bu işleri yargıya götürmem." diyorsak o zaman klasik bir siyaset üslubunu sürdürüyoruz demektir.

Onun için, buradan, ister bu konuyla ilgili ister başka konularla ilgili bir iddia söz konusu olacaksa… Öyle iddialar oluyor ki çoluğumuz çoçuğumuz, yedi neslimiz, geçmiş, gelecek bir siyasetin, bir karalamanın kurbanı oluyor. Öyle olacağına herkes elinde ne bilgi varsa, ne belge varsa… Ki bunların önemli bir kısmının dokunulmazlığı filan da yok onu da söyleyeyim, şu soruşturmaya konu olacak hiç kimsenin dokunulmazlığı da yok. O zaman yargı bunları istediği gibi soruşturabilir, istediği gibi gereği gibi yapabilir.

Mesela İstanbul Belediyesinin yargı kararlarını uygulamadığı gibi bir iddia var. Bu iddia varsa, burada söylüyoruz, verelim İstanbul Savcılığına. Hâlbuki orada ticaret mahkemesinin verdiği tedbir kararları da var. Bir kısım onun gelişmeleri var. Belediye açıklama yapmış. Hangi belediye başkanı altı tane yargı kararını uygulamayacak, bununla ilgili de Türkiye'de işlem yapılmayacak? 4. Ceza Dairesinin verdiği sayısız kararlar var, yargı kararlarını uygulamıyorsunuz veya yargı kararlarını dolanıyorsunuz diye. İstanbul Belediye Başkanının dokunulmazlığı mı var? Demek ki burada bunlar mesnedi olmayan, yeterli dayanağı olmayan suçlama niteliğindeki hususlardır. Eğer bunlar doğruysa burada da yapılacak iş ve işlem bunları yargıya götürmektir. Yargıya götürmediğimiz sürece pehlivan tefrikası gibi bu yolsuzluk konuşmalarını yapmaya devam ederiz diyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (İstanbul) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Kılıçdaroğlu, buyurun efendim.

AHMET YENİ (Samsun) - Özür dileyecek, özür.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (İstanbul) - Sayın Bakan, İstanbul Anakent Belediyesiyle ilgili olarak söylediğim mahkeme kararlarının mesnedinin olmadığını ifade ederek sataşmada bulundu. Onların mesnedinin olduğunu ifade etmek istiyorum Sayın Başkan.

BAŞKAN - Sayın Kılıçdaroğlu, bakınız, sizi üç defa kürsüye çağırdım. Sürenizi birleştirdim. Bakan da burada görüşünü açıkladı. Burada bir sataşma yok, ben öyle bir sataşma görmedim. Lütfen efendim…

39

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki