Komisyon Adı: MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU
Yasama Yılı:İzmir Milletvekili Fehmi Alpay Özalan, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, AK PARTİ Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan ve 100 Milletvekilinin; Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi (2/4331)
Birleşim:27
Tarih:5
Tarih:30 .03.2022

MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) - Bu Anayasa'ya aykırılık tartışmasını daha fazla sürdürmek istemiyorum ama Anayasa'ya aykırılık olduğu konusunda hâlâ kuşkularım var. Söz almak istememin başka bir nedeni var Sayın Başkan. Gerçekten Mecliste bir o tarafa bir bu tarafa gidiyoruz, yetişemiyoruz. Yani Adalet Komisyonunda dün gece saat üç buçuk dörde kadar, kadına yönelik şiddete ilişkin bir yasa teklifi vardı ve ben Komisyon üyesi olarak oradaydım.

BAŞKAN EMRULLAH İŞLER - Ne güzel çalışıyoruz ya, Meclis çalışıyor.

MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) - Seçim yasası görüşülüyor, aynı zamanda partimin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisiyim, konuşmalarım var, oraya gidip geliyoruz ve bununla ilgili insanlar sorular soruyor, basın-yayından arıyorlar onlarla görüşmeye gidip geliyoruz. Kendi tekliflerimizle ilgili bile görüş sunamıyoruz. Nitekim, 11, 12 ve 13'üncü maddede 3 tane değişiklik önergemiz vardı, onlara ilişkin görüş beyan edemedik ama bir tanesi özellikle önemli. Madde de geçti fakat kayıtlara geçsin diye birkaç şey söylemek istiyorum. Sorun şu: Şimdi, teklif sahipleri dernekleri dernek olma statüsünden çıkarıyor fakat Dernekler Yasası'nın görece en demokratik olan hükümlerini uygulamıyorlar, uygulamayacaklar fakat Dernekler Yasası'nın ne kadar antidemokratik hükmü varsa hepsini bunun içine dercetmişler. Yani insan bu kadar kötü niyetli olamaz Sayın Başkan. Daha önce söyledim, bir daha söylüyorum: Bakın, Dernekler Kanunu'yla ilgili olarak Adalet ve Kalkınma Partisinin 2004 yılında yaptığı değişiklik devrim niteliğindeydi; gerçekten, dernek kurma özgürlüğü, derneklerin iç işleyişinde, çalışmalar konusunda çok ileri bir adım attı, onların hepsinden parça parça geri adım atıyor Adalet ve Kalkınma Partisi. Şu anda dernekleri düşman olarak görüyor. O kadar hâle geldi ki "Bütün üye kayıtlarının hepsini elektronik ortamda bana bildireceksiniz, istifa edenleri bana bildireceksiniz." diyor. En son yapılan değişiklikle bir tane dernekte -genel kurul dışında, yönetim kurulu üyesi olsun, denetleme kurulu üyesi olsun, disiplin kurulu üyesi olsun fark etmez- bir tane kurulda görev alan kişiyle ilgili -bakın, "mahkûmiyet kararı" demiyorum- sadece dava açılması nedeniyle o derneğe kayyum atanmasının önünü açtı, en son yapılan değişiklikle Adalet ve Kalkınma Partisi. Şimdi de o maddenin aynısını burada koruyorsunuz. Bakın, Dernekler Yasası'nın başka hükümlerini değil ama bunun aynısını koyuyorsunuz. Diyorsunuz ki: "Bir spor kulübünün herhangi bir yöneticisi hakkında bir dava açılırsa ben o spor kulübünün yöneticilerinin tamamını görevden alırım, kayyum atarım." Bunun adil, hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyorum. Ben sadece bir tane örnek vereyim: Amedspor var -yani biraz da taraftarı olarak söylüyorum- Amedspor'un başına bu ülkede getirilmedik kalmadı. Neredeyse gittikleri her yerde saldırıya uğruyorlar. Ben bu yasa geçerse, bu hâliyle geçerse yarın öbür gün hoşunuza gitmediği için herhangi bir yöneticisi hakkında soruşturma başlatılıp dava açılırsa Amedspor'a kayyum atayabilirsiniz diyorum. Lütfen, Genel Kurula getirdiğinizde 13'üncü maddeyle ilgili bu düzenlemeyi geri çekin diyorum.

Söyleyeceğim bundan ibaret Başkanım.

Teşekkür ediyorum.