Komisyon Adı: PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
Yasama Yılı:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi (1/276) ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/275) ve Sayıştay tezkereleri a)Çevre ve Şehircilik Bakanlığı b)Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Birleşim:27
Tarih:2
Tarih:21 .11.2018

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Sayın Bakan öncelikle bütçeniz hayırlı uğurlu olmanız demek istiyorum.

Seçim bölgem olan Kocaeli'de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin planladığı bir çöp tesisi, katı atık yakma tesisimiz var. Ne yazık ki kentte büyük bir huzursuzluk yaratmış durumda bu tesis ve bununla alakalı da ciddi derecede sıkıntılarımız var Sayın Bakan. Bu konudan ne kadar haberdarsınız bilmiyorum ancak İzmit Umuttepe dediğimiz bir ormanlık alana yapılmak isteniyor, depo alanıyla birlikte yapılacak. Burada bu çöp yakma tesisi nedeniyle yaklaşık 10 binin üzerinde ağaç kesilecek. Tabii, bir sürü açıklama yapılıyor, "Yeniden ağaç dikeriz." falan filan ama yok edilen ormanlar takdir edersiniz ki öyle kolay kurulmuyor. Burası, bu bölge Kocaeli'nin son kalan akciğerleri ve ne yazık ki bu tesisle birlikte bu akciğerlere ciddi bir hançer vurulmak isteniyor. Bizim başka yeşil alanımız da yok Sayın Bakan. Bu bölgenin arka tarafında su kaynakları, İSKİ'nin su havzaları, ayrıca Çenederesi'nin kaynakları var. Altında yaşayan canlı bir organizma topluluğu var. Tüm doğa ve ekosistemi kendi elimizle yok etmiş olacağız eğer bu tesis buraya yapılırsa Sayın Bakan. Bir ÇED toplantısı yapıldı, inanın evlere şenlik bir ÇED toplantısı oldu. Bu bölge ayrıca kente doğru esen hâkim rüzgârların güzergâhında. Tesisin hemen yakınında Umuttepe Üniversite Hastanesi bulunuyor ve şimdi büyük bir şehir hastanesi yapılıyor yine çok yakın bir bölgede. Köy yerleşim alanları var yine burada ve depolama alanı yapılmak isteniyor burada. Bu depolama alanı resmen çevre cinayetidir bize göre Sayın Bakan. Tüm İzmitlilerin, sivil toplum örgütlerinin, odaların, çevre örgütlerinin itirazlarına rağmen, inatla, halka rağmen bu çöp fabrikasını yapacak mısınız diye buradan sormak istiyorum. İzmit'i ve İzmitlileri zehirlemeye kararlı mısınız bu çöp fabrikasıyla birlikte? Kocaeli için yapacağınız kanser vakalarını artırmak mıdır, yoksa azaltmak mıdır? Krizin olduğu şu ortamda 350 milyon dolarlık bu proje Kocaeli'ye ve ülkeye ne kazandıracak diye özellikle sormak istiyorum.

İkinci bir konu: Dilovası ilçemiz var. Kömürcüler OSB dediğimiz bir sorunumuz var. Burada 20 bine yakın insan ne yazık ki kömür tozuyla baş başa bırakılmış durumda. Kömür tozu soluyor ne yazık ki. Yine, tam dibinde bir hastane var, Dilovası Devlet Hastanesi ve bu kömür tozundan dolayı yoğun bakım çalıştırılamadığı için ameliyat bile yapılamıyor Sayın Bakan. Burayla alakalı daha önce de defalarca soru yöneltmiştik diğer bakanlara, Sağlık Bakanına da sormuştum bu konuyu. Çocuklarımız orada astım hastası olmuş durumda. Burayla ilgili bir tasarrufunuz olacak mı? Bugüne kadar oranın belediye başkanı ağzını bile açmamıştı ama biz konuyu gündeme getirince sessizliğini bozdu, ekim ayının son haftasında sizi ziyarete geldi, oradan da pozlar verdi sizinle birlikte, "Biz bu sorunu halledeceğiz." falan. Bu konuyla ilgili bilginiz var mı? Bu görüşme sonucunda ne çıktı, merak ediyoruz. Kömürcüler OSB Dilovası'ndan kaldırılacak mı? Bu konuda sizden net bir cevap rica ediyorum Sayın Bakan.

Son konu da, yine, biliyorsunuz, Kocaeli deprem bölgesi. 1999 yılında Gölcük depreminde binlerce insanımızı kaybettik. 2016 yılında Kocaeli'de bulunan 420.370 konutun sadece 210.555'i DASK'la sigortalandığını gördük. Konut sayısı artıyor ama DASK sayıları aynı oranda artmıyor. DASK olmadan doğal gaz bile açılmazken DASK'sız binaları nasıl açıklayacaksınız? Deprem sonrasında hâlâ çok ciddi eksiklikler var. Depremden ne zaman ders alacağız diye de hepimize, tüm Türkiye'ye bunu buradan sormak isterim. Kentlere sadece makyaj yapmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? "Ben geliyorum." diyen depreme kulak tıkamaya devam edilecek mi diye de buradan sormak istiyorum.

Teşekkür ediyorum. Tekrar hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.