Komisyon Adı: PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
Yasama Yılı:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi (1/276) ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/275) ve Sayıştay tezkereleri a)Sağlık Bakanlığı b)Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü c)Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ç)Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı d)Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu e)Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Birleşim:27
Tarih:2
Tarih:13 .11.2018

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Evet, teşekkür ediyorum.

Sayın Bakan, bütün çevresel etmenlerin neden olduğu bir sağlık sorunu var, kanser sorunu. Dünyada kanserden ölümlerin tüm ölümlere oranı yüzde 12 iken, benim seçim bölgem olan Kocaeli Dilovası'nda yüzde 33. Sağlık Bakanlığı olarak, giderek artan bu kanser vakalarına karşı bir önlem alacak mısınız?

Aynı zamanda, yine, aynı ilçemizde, Dilovası ilçesinde bir Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi sorunumuz bulunuyor. Orada 20 bine yakın insan kömür soluyor ve çocukların çoğu astım hastası olmuş durumda. Daha da ilginci, tam bu OSB'nin karşısında Dilovası Devlet Hastanesi bulunuyor. Hastanenin yerinin Kömürcüler OSB'ye 1 kilometre dahi uzak olmaması konusunda Bakanlığınız ne cevap verecek, merak ediyorum.

Kanser teşhisinde en önemli yöntemlerden biri tomografi cihazı. Kocaeli'deki devlet hastaneleri içerisinde yalnızca Dilovası'ndaki hastanede bulunmuyor. Burada 50 bine yakın vatandaşımız var. Bu konudaki eksikliği giderecek misiniz?

Son bir soru, İzmit'in akciğerleri olan ormanlık alana ikinci bir çöp tesisi yapılmak isteniyor belediye tarafından. Bu konuda sizin görüşünüz alınmış mıdır?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)