Komisyon Adı: PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
Yasama Yılı:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi (1/276) ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/275) ve Sayıştay tezkereleri a)Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı b)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı c)Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı d)Mesleki Yeterlilik Kurumu e)Devlet Personel Başkanlığı f)Türkiye İş Kurumu g)Sosyal Güvenlik Kurumu
Birleşim:27
Tarih:2
Tarih:08 .11.2018

FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Sayın Bakan, çıraklık ve staj süreleri ne yazık ki sigorta başlangıcı olarak kabul edilmiyor ve bundan dolayı yüzbinlerce insan mağdur. Haftada iki gün, okulda üç gün sanayi, fabrikada yaz tatili bile yapmadan çalışan vatandaşlarımızın bu çalışmaları sigorta başlangıcı olarak sayılacak mı? Özellikle Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır bu durum, bu eşitlik sağlanacak mı? Buna ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?

Diğer bir sorum: Kendilerini "joker eleman" olarak adlandıran bir grup var. Sırf 4 Aralıkta çalışmadığı için bunlar kadroya alınmadı. Onların yerine çalıştırılan yedi gün, üç gün, beş gün çalışan insanlar bile kadro alırken üç yıl, beş yıl çalışmış insanlar ne yazık ki kadro alamadı. Sizden önceki Çalışma Bakanı Jülide Hanım herkesin gözünün içine baka baka söz vermişti, "Koşulsuz bunlara kadro vereceğiz." diye ama ne yazık ki sözler tutulmadı. "Eski Bakanın verdiği sözler sizleri bağlıyor mu?" diye de sormak istiyorum.

Kamuda şoför olarak çalışan ama yüzde 70 işçilik maliyetine takılan taşeron işçiler var. Bunlara da yine, sözler vermiştiniz.