MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ

27. Dönem
İstanbul Milletvekili

Adres : Halkla İlişkiler Binası 2 .Kat 4 Nolu Banko Oda : E211
Telefon : +90 (312) 420 61 82 +90 (312) 420 61 83
Faks : +90 (312) 420 25 15
E-Posta : akif.hamzacebi@tbmm.gov.tr
Web Adresi : www.akifhamzacebi.com
Sosyal Medya :
Özgeçmiş
Mehmet Akif Hamzaçebi

1 Aralık 1953'te Trabzon'un Araklı ilçesinde doğdu. Babasının adı Halit, annesinin adı Memnune'dir. İlkokulu üç, ortaokulu iki ayrı ilde okudu. 1970 yılında İstanbul Bakırköy Lisesi'nden, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde "Gelir ve Kurumlar Vergilerinin Entegrasyonu" alanında tamamladı. 1983-1984 döneminde ABD'de bir yıl süreyle staj yaptı.

Maliye Bakanlığında memur olarak göreve başladı. Maliye Müfettiş Yardımcısı ve Maliye Müfettişi oldu. 1985'te Maliye Başmüfettişi oldu. Sırasıyla İstanbul Defterdar Yardımcısı, Ankara Defterdarı, Millî Emlak Genel Müdürü, İstanbul Defterdarı ve Gelirler Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde Finansal Forum gazetesinde ekonomik konularda köşe yazıları yazdı. Bu görevleri sırasında Sualtı Sporları Federasyonu, Voleybol Federasyonu, Gayrimenkul Ekspertiz ve Değerleme A.Ş. ile Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü döneminde Türkiye'nin yazılımı idare tarafından yapılmış ilk ve tek otomasyon projesi olan Milli Emlak Otomasyon Projesi'ni (MEOP) hazırlayarak uygulamaya koydu. Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde VEDOP 2'yi (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) hazırladı, İnternet Vergi Dairesi'ni uygulamaya koydu. VEDOP içerisinde yer alan "İnternet Vergi Dairesi" projesi," bilgisayar dünyasının Oscarları" olarak kabul edilen Computerworld Honors'ın 21. Yüzyıl başarı ödüllerinde "Devlet ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar" kategorisinde Dünyanın 33 ülkesinden, aralarından NASA gibi çok güçlü rakiplerinin de katıldığı 313 proje arasından birinciliğe layık görülmüştür. Hamzaçebi, 2002 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü görevini yürütürken istifa ederek siyasete girdi.

3 Kasım 2002'de gerçekleştirilen Türkiye Genel Seçimlerinde Trabzon milletvekili seçildi. 22 ve 23. dönemlerde Trabzon, 24., 25. ve 26. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçildi. 2002-2010 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve 2003-2010 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü olarak görev yaptı.

1.06.2010-24.06.2015 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 25 Kasım 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde TBMM Başkanvekili seçildi. Bu görevini Kasım 2017'ye dek sürdürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde yapılan 36. Olağan Adalet ve Cesaret Kurultayında delegelerin oylarıyla Parti Meclisi'ne seçilmiş, 12 Şubat 2018 - 7 Şubat 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür.

İyi düzeyde İngilizce bilmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.