HALİL ÖZCAN

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri

27. Dönem
Şanlıurfa Milletvekili

Adres : Ana Bina B Blok Z .Kat Oda : 172/A
Telefon : +90 (312) 420 63 44 +90 (312) 420 63 45
Faks : +90 (312) 420 24 38
E-Posta : halil.ozcan@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş
1 Ekim 1964'te Şanlıurfa Vahşiye'de doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Adle'dir.

Suudi Arabistan Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünü bitirdi. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir bölümünde Yüksek Lisansını, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde doktorasını yaptı.

Bir süre Suudi Arabistan'da öğretmenlik yaptı. 1993'te Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagati Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. İngiltere'de dil eğitimi gördü. Harran Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Şanlıurfa'da Arapça Dil Merkezini kurdu. Aile Vakfına ait Salih ÖZCAN Öğrenci Yurdu ve Hilal Eğitim Vakfı'nın yöneticiliğini üstlendi. Şanlıurfa ilinin Rakka, Halep ve Haseki ile Kültür Köprüleri Kurulması Projesi'nin Koordinatörlüğünü yaptı. Ulusal ve uluslararası düzeyde STK çalışmalarıyla birçok kültürel projeye imza attı. Alanında yayımlanmış ve yayımlanmayı bekleyen birçok eseri vardır.

24. 25. 26. ve 27. dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 24. dönemden itibaren Türkiye-Suudi Arabistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığını yürüttü.

Çok iyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilen Özcan, evli ve 6 çocuk babasıdır.