PARLATİNO HEYETİ TBMM'DE

PARLATİNO HEYETİ TBMM'DE

TBMM Türkiye-Şili Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Latin Amerika Ülkeleri Parlamento Birliği (PARLATİNO)'nin Başkanı Horge Pizarro Soto ve beraberindeki heyet onuruna Meclis'te yemek verdi.

Türkiye-Şili Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Kırcalı, görüşmede yaptığı konuşmada konuk heyeti Meclis'te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye'nin gözlemci üye olarak PARLATİNO'ya katılmasına dair imzalanan protokolün önemine vurgu yapan Kırcalı, Türkiye'nin son yıllarda Latin Amerika ile oldukça güçlü ilişkiler kurduğuna dikkati çekti.

Kırcalı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyetini ilk tanıyan ilk Latin Amerika ülkesi olan Şili'nin bizim için özel bir yeri vardır. Latin Amerika ve Karayipler Bölgesi'nden olan Şili ile karşılıklı güvene dayalı köklü bir ilişki bulunmaktadır. Parlamentolar arası dostluk gruplarının iki ülkede kurulmuş olması da bu alandaki karşılıklı iradeyi işaret etmektedir. Ticaret ve ekonomiden savunma sanayine, Antarktika Bilim Seferine kadar uzanan işbirliğimize değer veriyoruz. Şili Latin Amerika ve Karayip Bölgesi'nde Türkiye'nin 5'inci en büyük ticaret ortağıdır. Birçok alanda stratejiler geliştirerek her iki ülkenin yararına olacak şekilde işbirliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz."

PARLATİNO Başkanı Soto ise da tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretini gecikmeli olarak gerçekleştirebildiğini belirtti ve Türkiye'nin son yıllarda Latin Amerika'ya siyasal, sosyal ve ekonomi alanında işbirliğinin geliştirilmesi için gösterdiği çabanın önemine vurgu yaptı.

Pandemi koşullarının başta ekonomi olmak üzere birçok alanda ülkeleri zor durumda bıraktığının altını çizen Soto, Latin Amerika'da insanların koronavirüs aşısı ve gıdaya erişim güçlüğü çektiğini belirtti.

Soto, "Salgın koşulları, kötü ve iyi ekonomik durumu olan insanlar arasındaki mesafenin açılmasına neden oldu" değerlendirmesini de yaptı.