HDP'Lİ GÜLÜM'ÜN BASIN TOPLANTISI
2023-01-24 - 15:02
HDP'Lİ GÜLÜM'ÜN BASIN TOPLANTISI
HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hastaların istedikleri ilacı bulamadığı için eczaneleri dolaşmak zorunda kaldığını, ilaç bulunsa bile pahalı olduğu için erişilemediğini savundu.

HDP'li Gülüm, vatandaşların ilaç farkı ücretini ödeyemediğini iddia ederek "Genel Sağlık Sigortası olmayanların durumu daha vahim. Bu vatandaşlarımız ilaç ücretinin tamamını cebinden ödemek zorunda kalıyor. Emeklilerin muayene ücreti, ilaç katkı payları zaten yetmeyen maaşlarından kesildiği için emekliler de çok zor durumda." diye konuştu.

Bazı ilaçların SGK kapsamından çıkarıldığını dile getiren Gülüm, bunun fiyat artışına ve ağır hastaların tedavi olamamasına neden olduğunu ileri sürdü.

Gülüm, "Hastane var, durmadan hastane açılıyor ama bu hastaneler gerçek anlamda sağlık sisteminde çözüm üreten hastaneler değil. Hastalar sıra alamıyor. Sağlık sisteminde asgari düzeyde dahi olsa sosyal devlet anlayışı ortadan kaldırıldı. Hayati riski bulunan hastalar dahi aylarca randevu sırası beklemek zorunda kalıyor." ifadelerini kullandı.