Türkiye Büyük Millet Meclisi

Ertuğrul GÜNAY
İstanbul Milletvekili
Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi
Adres: Yeni Hizmet Binası 3. Kat 4 Nolu Banko Oda: 3095
Telefon: +90 (312) 420 57 38 +90 (312) 420 57 39
Faks: +90 (312) 420 23 30
E-Posta: ertugrul.gunay@tbmm.gov.tr
  Gorme Engelliler icin Ozgecmis
Özgeçmiş

Ordu'da doğdu (1948); İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi(1969).

Ordu'da avukatlık yaptığı sırada, CHP'nin 50.Yılında açılan bir yazı yarışmasında "Devlet Partisinden Halk Partisine" başlıklı yazısıyla 'birincilik' ödülü aldı.

1977 Genel Seçiminde "en genç milletvekili" olarak TBMM üyesi oldu. 12 Eylül askeri darbesinden sonra bir süre gözaltında ve tutuklu kaldı.

Darbe döneminin ardından -milletvekili olmadan- SHP ve CHP'de yönetim görevlerinde bulundu. 90'lı yıllar boyunca Parti yönetimiyle süren görüş ayrılıkları, 2004'te Genel Merkezin kararıyla kesin ayrılığa dönüştü.

2007 ve 2011 Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili seçildi. Eylül 2007- Ocak 2013 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 Sonrası gelişen olaylarda Hükümetin tutumuna karşı çıkarak istifa etti. Halen, siyasi çalışmalarını İzmir bağımsız milletvekili olarak sürdürmektedir.

Kültür ve sanat alanlarındaki çalışmaları nedeniyle, Akdeniz, Hatay/Mustafa Kemal, Adıyaman, Pamukkale ve Rusya Saint Petersburg Devlet Üniversitelerince "Onursal Bilim Doktoru" ve Uludağ Üniversitesi ile Moskova Kültür ve Sanat Üniversitesi tarafından "Onursal Profesör" ünvanlarına layık görüldü.

Çalışmaları, aynı nedenlerle, Macaristan Cumhuriyeti, Avusturya Cumhuriyeti, Belçika Krallığı ve Hollanda Krallığı tarafından devlet nişanlarıyla ödüllendirildi.

Yayınlanmış iki kitabı vardır; evli, iki çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Günlük Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yöneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Gezi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisinin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

Halk Günü

Halk Günü


TBMM'yi gezmek isteyen tüm ziyaretçilerimiz, cumartesi günleri randevuya gerek olmadan, 11:00 - 16:00 saatleri arasında TBMM Dikmen Giriş Kapısından giriş yapmak suretiyle gezi programından yararlanabilirler.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Mustafa Necati Kültür Evi

Mustafa Necati Kültür Evi

İki katlı tarihi binanın giriş katında TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı Sergi Salonu bulunmaktadır. Sergi Salonunda TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından kabul görmüş eserler, halka açık olarak sergilenmektedir.

Mustafa Necati Kültür Evi Tanıtım Sitesi

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisini aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi